YKY, Seyahatname’de geçen ‘Kürdistan’ kelimesini sansürledi

AKP hükümeti ve devlet kurumlarında son yıllarda kendini gösteren ‘sansür ahlâkı’ özel kuruluşlara da sirayet etmeye başladı.

Yapı Kredi Yayınları, 17. yüzyılda yaşayan gezginlerden Evliyâ Çelebi tarafından kaleme alınan Seyahatname‘deki ‘Kürdistan’ kelimelerini sansürledi.

Gazete Duvar’ın haberine göre Prof. Dr. Robert Dankoff, Seyit Ali Kahraman ve Yücel Dağlı tarafından Yapı Kredi Yayınları için hazırlanan ve ilk baskısı 2006 yılında yapılan kitabın orijinal metninde yer alan ‘Kürdistan’ kelimesi 4 yerde sansürlenerek ‘Kürt diyarı’ olarak okura sunuldu.

Evliyâ Çelebi Seyahatnâmesi‘nin ilk sekiz cildi 1896-1928 yılları arasında Arap harfleriyle, son iki cildi ise 1935-38 arasında Latin kökenli yeni harflerle basıldı. Evliyâ Çelebi’nin Orta Avrupa, Balkanlar, Kırım, Kafkasya, Anadolu, Mısır ve Arabistan’a kadar uzanan toprakları dolaşarak hazırladığı ve 10 cilt olarak Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan kitaptaki sansür dikkat çekti.

İstanbul seçimi öncesi Yıldırım da kullandı

Hafta içinde Trabzon Uzungöl’de ‘Kürdistan’ yazılı atkı ile fotoğraf çektiren Kuzey Iraklı (Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi) 9 kişi önce çevredeki vatandaşlar tarafından linç edilmek istenmiş, ardından da bir gün gözaltında tutulup sınır dışı edilmişti.

Oysa, AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediyesi başkan adayı Binali Yıldırım 23 Haziran seçimi öncesi Diyarbakır’da yaptığı konuşmada aynı kelimeyi kullanmıştı. HDP tabanının oyuna ihtiyacı olan Yıldırım, “Atatürk’ün davet ettiği millet temsilcileri arasında Kürdistan mebusu da vardı, Lazistan mebusu da vardı.” demişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin