Yırca köylülerine nispet yapar gibi tayin! [Semih Ardıç]

Manisa’nın Yırca Köyü’nde 6 bin zeytin ağacının dozerle sökülmesi talimatını veren Kolin İnşaat Enerji Grup Başkanı Murat Zekeriya Aydın, 10 Şubat 2017’de Enerji Bakanlığı’na bağlı EÜAŞ’ta genel müdür yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi yapılmış. AKP, zeytinliklere santral ve sanayi tesisi inşasını yasaklayan kanunu değiştirebilirse zeytinlikler hakkında karar verecek kurulda Aydın da yer alacak.

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli, ‘Ciğeri kediye teslim ettiler’ sözümü üzerine alınmış. Tek mahkeme kararı olmaksızın Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na (TMSF) devrettikleri binden fazla şirketi asıl sahiplerinden iyi idare ettiklerini iddia etmiş. Ya haksızlık yapmayacaklar ya da görünen köy kılavuz istemez denildiğinde rahatsız olmayacaklar. Bu şirketlerin Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) rant ekonomisiyle ayakta duran asalaklar tarafından nasıl yağma edildiğini sağır sultan duydu.

Haddi zatında kedi-ciğer metaforu sadece TMSF’nin idare ettiği şirketlere bakan tarafından malî müfettiş(denetçi) tayin edilmesi ile mahdut değil ki! Şu ana dek zeytinlikleri yedi defa imara açmaya teşebbüs eden AKP’nin Manisa’nın Yırca Köyü’nde 6 bin zeytin ağacını dozerlerle söktürdüğü unutulmadı. Son teşebbüste geri adım atmış gibi görünseler de zeytin ağaçlarının kapladığı kıymetli arazileri gözüne kestirenler arka tarafta boş durmuyor.

YIRCA’DA KÖYLÜ’YE BİBER GAZI SIKTIRDI, EÜAŞ’TA MÜDÜR OLDU

Geçen gün bir kaynağım telefonda zeytinlik tartışmasında gözden kaçan bir tayine dikkatimi çekti. “Murat Zekeriya Aydın ismi etrafında olup bitene bakmadan iktidarın esas maksadını anlayamazsınız” sözleri kafamı kurcaladı. İnternette Aydın hakkında biraz tahkikat yaptığımda kaynağıma hak verdim.

Aydın, 10 Şubat 2017’de Enerji Bakanlığı’na bağlı Elektrik Üretim AŞ’ye (EÜAŞ) genel müdür yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi olarak tayin edilmiş. Bu bilgi EÜAŞ’ın resmî web adresinde mevcut. Aynı adreste Aydın’ın özgeçmişinde özel sektörde enerji koordinatörlüğü yaptığı da yazıyor. Bu bilginin peşine düştüm. Meğer Aydın, 7 Kasım 2014’te Manisa’nın Yırca Köyü’nde 6 bin zeytin ağacını katleden Kolin İnşaat’ın Enerji Grup Başkanı imiş. Kolin’in bölgede termik santral inşa etmesine direnen Yırca köylülerine biber gazı sıkan, kadınlara kelepçe takan güvenlik görevlileri de dozeri kullanan operatör de Aydın’ın emrinde çalışıyordu.

HER İHALENİN VAZGEÇİLMEZ İSMİ KOLİN

İnsanları çileden çıkaran o görüntüler televizyonda yayınlandığında, gazeteler Yırca halkına kulak verdiğinde geri adım atmak mecburiyetinde kalan Kolin İnşaat, hükûmetin el üstünde tuttuğu 18 müteahhitten biri. İstanbul’da inşaatı devam eden 3. Havalimanı’nda da Mersin Akkuyu Nükleer Santrali’nde de Kolin ismi geçiyor. Milyarlarca liralık ihaleyi Kolin’e veren AKP iktidarı zeytinlikleri imara açarken Kolin’in eski idarecisinin engin tecrübelerinden istifade edecek anlaşılan.

İktidarın bu işleri nasıl yürüteceği de az çok belli. EÜAŞ, Türkiye’de inşa edilecek bütün elektrik santrallerinin nihaî onay merciidir. Kamu ya da özel sektör marifeti ile nerede ve kim/kimler tarafından santral inşa edileceğine EÜAŞ karar verir. AKP’nin bahsettiği Zeytinlikleri Koruma Kurulu tesis edildiğinde santrallerle alakalı yazıyı EÜAŞ yazacak. Kurulu ikna edici argümanları hazırlayan birimin başında Kolin’de zeytin ağacı katletmekten sabıkalı bir isim bulunacak. Bu ahval ve şerait altında zeytin ağaçlarına zarar gelmeyecek, öyle mi?

Yırca’da zeytin ağaçlarının dozerle sökülmesi talimatını veren Kolin İnşaat Enerji Grup Başkanı Zekeriya Murat Aydın, EÜAŞ Genel Müdür Yardımcısı ve yönetim kurulu üyesi oldu.

BAŞKA İSİM BULAMADINIZ MI?

Kediye ciğer emanet etmekten öte ciğeri kediye ikram etmek değil de nedir bu tablo? AKP’nin kör gözüne parmak noktasına geldiğini görmek istemeyenler ellerini vicdanlarına koysun ve şu suale cevap versin: “Türkiye’de EÜAŞ’ta en hassas mevkiye Kolin’de çalışmış, zeytin ağacı düşmanlığı tescilli bu şahıstan başka birini bulmak çok mu zordur?”

Murat Zekeriya Aydın’ın tayini belli bir hazırlığın olduğunu gösteriyor. Zeytinlikleri ranta açmak için elini ovuşturan kesimlerin işini kolaylaştıracak bir tayin yapıldığına göre demek ki milletin hassasiyetleri iktidar cenahında zerre kadar kıymet ifade etmiyor.

AYDIN BUGÜNLERİ SANKİ GÖRMÜŞ

Murat Zekeriya Aydın’ın 7 Mart 2015’te Kolin İnşaat Enerji Grup Başkanı olarak Soma’da yaptığı konuşmadaki şu sözlerine not etmekte fayda var: “Kolin Grubu’nun Soma Yırca’da kurmayı planladığı termik santralin mevcut planlarına ilişkin yasal süreç devam etmekte olup, daha önce de belirtildiği üzere alternatif bir yer için ilgili makamlar nezdinde resmi bir başvuruda bulunulmamıştır. Somalı Meslek ve Sivil Toplum Örgütleri, ilçede baş gösteren ekonomik olumsuzluklara çözüm oluşturması adına yeni termik santral yatırımını desteklemektedirler. Bu vesileyle Kolin Grubu olarak, Soma’ya olan inancımızın ve yatırım yapma kararlılığımızın devam ettiğini bir kez daha ifade eder, Soma halkına saygılarımızı sunarız.”

Aydın hülasa diyor ki santrali Yırca’dan başka bir yere kurmayı düşünmüyorlar. Zeytin ağaçlarını kesmek varken koca tesisin yeri mi değiştirilirmiş! O kadar proje hazırlandı, emek verildi! Zeytin ağacı dediğiniz nedir ki!

HALKIN DESTEĞİ YA DA DİRENİŞİ TEFERRUAT

Üstelik kendilerine bin küsur odalı Saray’da ciddi sözler verildi. O yüzden Kolin’in müdürünün biber gazı yeme pahasına direnen insanların gözünün içine baka baka halkın desteğini aldıklarını söylemesine de şaşırmadım. Bizzat hükûmet desteği varken, o hükûmet de kanun-nizam, hak-hukuk tanımazken halkın direnişi teferruattan ibarettir. TOMA’dan ve biber gazından daha çok ne var!

Aydın bu konuşmanın üzerinden iki sene geçmeden zeytinliklerin akıbeti hakkında karar ve onay mercii haline geldi.

Gel de şimdi ciğeri kediye emanet ettiler başlığı atma!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin