Yılmaz Odabaşı’na Erdoğan’a hakaretten 11 ay hapis

Şair-yazar Yılmaz Odabaşı’ya ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ten 11 ay 20 gün hapis cezası verildi. Sosyal medyada AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla Yalova 2’nci Asliye ceza Mahkemesi’nde yargılanan Odabaşı, bugün ikinci kez hâkim karşısına çıktı.

Odabaşı’na 2018 Mayıs’ta sosyal medyada “Türkiye sadece Recep Tayyip Erdoğan dünyaya ve muhaliflerine ‘Ben diktatör değilim halk iradesiyle seçildim’ diyebilmesini sağlamak için seçime gidiyor. Başka bir neden olduğunu düşünmüyorum” paylaşımını yapmıştı. Duruşmada savunma yapan Odabaşı, Cumhurbaşkanı’na hakaret iddiasıyla daha önce Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) taşınan başka bir davasını hatırlattı. Bu dava nedeniyle AİHM’in Türkiye’yi 11 bin avro tazminata mahkûm ettiğini anımsatan Odabaşı, “Bu davada suç unsuru bulunmamaktadır. Türkiye’nin çok ciddi sorunları var, bu şekilde yargılanmak ve mahkemeleri meşgul etmek istemiyorum” dedi.

BirGün gazetesinde yer habere göre, Odabaşı’nın avukatı Gamze Pamuk Ateşli ise suçlamayı kabul etmediğini belirterek şunları söyledi: “2018 yılı Türkiye’nin seçime gittiği bir seneydi. Tweet’e baktığımızda suçun unsurlarının oluşmadığını görüyoruz. TDK’nin sözlüğünde diktatörün anlamına baktığımızda bütün siyasi yetkileri kendine toplamış kimse anlamına gelmektedir. Yargıtay’ın çeşitli ceza dairelerinin de diktatör sözcüğünün Cumhurbaşkanına veya başka birine söylendiğine hakaret suçunu oluşturmadığına ilişkin kararlar bulunmaktadır. Müvekkilim Cumhurbaşkanı’na diktatör dememiştir. Müvekkilim Cumhurbaşkanı seçime gittiği için diktatör olmadığını kanıtladığını beyan etmek istemiştir.”

Mahkeme heyeti ise Odabaşı’na 11 ay 20 gün hapis cezası verdi. Verilen ceza onanırsa Odabaşı, cezaevine girecek. Yılmaz Odabaşı, daha önce de 2015’teki bir köşe yazısında Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle 1 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin