Yılın Yazılı Haber Ödülü, ‘İşte Gökhan Açıkkollu Cinayeti’nin Belgeleri’ haberine

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında gözaltına alınan öğretmen Gökhan Açıkkollu’nun işkence ile öldürülmesini konu alan ve Tr724’ün manşetten yayımladığı Bülent Ceyhan‘ın ‘İşte Gökhan Açıkkollu Cinayeti’nin Belgeleri’ başlıklı haberi ‘Yazılı Haber Ödülü’ne değer görüldü.

21’inci Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri sahiplerini buldu. Yarışmada, basın özgürlüğü için verilen mücadele de ödüllendirildi. Evrensel Gazetesi Muhabiri Metin Göktepe ve görevi başında yitirilen gazetecilerin anılarını yaşatmak, genç gazetecileri gerçekleri esas alan bir habercilik konusunda özendirmek amacıyla yirmi birincisi düzenlenen Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Yarışması’nda kazananlar belli oldu.

Ödüller Metin Göktepe’nin doğum günü olan 10 Nisan 2018 tarihinde Şişli Belediyesi Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Evi’nde düzenlenecek törenle verilecek.

YAZILI HABER ÖDÜLÜ: GÖKHAN AÇIKKOLLU’NUN İŞKENCE İLE ÖLDÜRÜLDÜ HABERİNE

‘Yazılı Haber Ödülü’, Bülent Ceyhan’ın ‘İşte Gökhan Açıkkollu Cinayeti’nin Belgeleri’ başlıklı haberine verildi. Tr724’ün manşetten verdiği haberde Gökhan öğretmenin işkence sırasında kırılan gözlüğünü gösteren resimlerin yanı sıra şahit ifadeleri ve raporlar yer alıyordu.

Görüntülü Haber Ödülü’nü ise Özgen Bingöl’ün Kanal D’de yayımlanan ve HDP’li Aysel Tuğluk’un annesinin cenazesine saldırıyı konu alan, ‘Şüphelinin İfadesi Bakanı Yalanladı’ adlı haberi kazandı.

Bu yılki yarışmada fotoğraf ödülü, Ankara’daki 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü kutlamaları sırasında çektiği fotoğraflarla Tamer Arda Erşin’in oldu.

Gençağa Karafazlı ise Rize Nabız gazetesinde ‘Devlet Çocuğumu Gasp Etti’ başlığıyla yayımlanan haberi ile Yerel Gazetecilik Ödülü’ne değer görüldü.

Jüri özel ödülü

Jüri, bu yılki yarışmada, tutuklu gazetecilerin serbest bırakılması için örgütlediği dayanışma ile ‘Dışarıdaki Gazeteciler’ inisiyatifine, kayyım atanan son basın organı olan Özgürlükçü Demokrasi’ye ve ‘Eğreti Yaşamlar’ başlıklı haberiyle Evrensel Gazetesi’nden Sevda Karaca’ya Jüri Özel Ödülü verilmesini kararlaştırdı.

Jüri üyeleri

Metin Göktepe Gazetecilik Ödülleri Yarışması’nda bu yıl, başvuruları şu isimlerden oluşan jüri değerlendirdi: Belma Akçura, Berkant Gültekin, Celal Başlangıç, Çiğdem Toker, Elif Görgü, Erol Önderoğlu, Fikret İlkiz, İnan Kızılkaya, Kamil Tekin Sürek, Kumru Başer, Melis Alphan, Nazan Özcan, Nazım Alpman, Turhan Günay.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin