Yıldız Teknik’te ‘Millet Bahçesi’ne 14.8 milyon TL harcanacak

Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’ne millet bahçesi yapılacağı öğrenildi. Projeyi kazanan firmaya 14,8 milyon lira ödenecek. Yüzlerce ağaç kesilerek, yerlerine binalar dikilecek. Öğrenciler projeye karşı. Bunun için eylem yapan bir öğrenci hakkında soruşturma açıldı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Haziran seçimlerinde duyurduğu millet bahçesi projelerine tüm itirazlara rağmen milyonlar harcanmaya devam ediyor. Emekliye, öğretmene, doktora para bulamayan iktidar, millet bahçeleri için milyonlar lira akıtıyor.
Birgün Gazetesi’nden İsmail Arı’nın haberine göre, Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Davutpaşa Kampüsü içerisinde yapılacağı açıklanan millet bahçesi projesini kazanan şirkete 14 milyon 861 bin TL ödenecek. Projeye ilişkin Elektronik Kamu Alımları Platformu’nda yer alan ihale dosyasına göre, kampüsün bazı kısımlarında ağaç kesimleri de yapılacak. Ağaçların kesildiği bölgelere ise binalar inşa edilecek.

Proje dosyasında yer alan bilgilere göre, biyolojik gölet adı altında yapay gölet de yapılacak. Kampüs içerisine bilim parkı, süs havuzu ve bilim merkezi de inşa edilecek.

RANT AMAÇLI PEŞKEŞ ÇEKİLİYOR

Sanat ve Tasarım Fakültesi öğrencisi Sarya Toprak, öğrencilerin büyük çoğunluğunun projeye karşı olduğunu belirterek şunları söyledi: “Okulumuzun rant amaçlı peşkeş çekilmesi kabul edilemez. YTÜ öğrencileri olarak millet bahçesine karşı olduğumuzu defalarca dile getirdik. Rektörlüğe dilekçe verdik fakat dikkate alınmadık. Üniversiteler bizimdir, öğrencilerindir. Yaşam alanımız olan üniversitemizi, kampüsümüzü rantçılara, bilim ve sanat düşmanlarına bırakmayacağız.”

ÖĞRENCİYE SORUŞTURMA AÇILDI

YTÜ öğrencileri Millet Bahçesi Projesi’ne karşı eylemler düzenleyerek tepki gösterdi. Eyleme katılan bir öğrenciye okul yönetimi tarafından soruşturma açıldı. Öğrenciden, 16 Eylül tarihinde öğrenci yemekhanesinde yaptığı bir konuşmadaki, “Bu üniversite bizimdir. Bu üniversiteye millet bahçesi yapamazsınız diyoruz” sözleri ve alkışlı protestoda bulunmasından dolayı savunması istendi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin