Yıldırım hata: Binali Yıldırım, ‘Davutoğlu’ olmaktan kıl payı kurtuldu

Devrik Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun sonunu getiren hatalara düşmemeye azami özen gösteren Binali Yıldırım, ilk hatasını Alevi iftarında yaşadı.  Alevi kurumları Muharrem Orucu nedeniyle iftara davet eden Yıldırım, onayı alınmış iftarı bir gün sonra iptal etti.

İptalin perde arkası, Ahmet Davutoğlu için bardağı taşıran damla olarak görülen 23 Nisan etkinliğine oldukça benzerlik gösteriyor.

Davutoğlu, Başbakanlığı döneminde Çankaya Köşkü’nde medya planlaması iyi yapılmış görkemli bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı programı düzenlemişti. Özel seçilmiş çocuklar, yapılacak espriler, sunumlar ve gösterilerin tamamı medya için planlanmış ve tüm televizyon kanallarında 23 Nisan Davutoğlu’nun şovuyla taçlanmıştı.

O günün yansıması kısa sürede Ankara Kulisleri’ne düştü. Dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Saray ile Çankaya arasında kaldığını, Saray’dan “o töreni neden burada yapmadın” diye ağır fırça yediğini anlatıyordu.

Bardağı taşıran damlanın üzerinden bir ay geçmeden Ahmet Davutoğlu Başbakanlık koltuğundan devrildi.  Nabi Avcı da Milli Eğitim Bakanlığı koltuğuna bir süre sonra veda etti.

Alevilere yönelik iftarın Binali Yıldırım’ı medyada öne çekeceği netti. Hele de Yenikapı Ruhu’nun dağıldığına yönelik şikayetlerin zirve yaptığı bu günlerde. Başbakanlık cephesinden gelen farklı kesimlere yönelik pozitif bir adım güçlü karşılık bulacaktı.

EN HASSAS NOKTA

Erdoğan’ın hassasiyetleri ve Davutoğlu’nu deviren hataları yakından bilen Binali Yıldırım’ın bu çıkışı tam da bu sebeple dikkate değer. Erdoğan’ın en hassas olduğu konu, iktidar bloğunda kendisinden başka birisinin “uzlaşmacı” görünmesi. Gezi Süreci’nde Arınç-Gül-Mutlu üçlüsü bu hatayı yapmıştı. Avni Mutlu şu an hapiste, Arınç hapis tehlikesiyle karşı karşıya, Gül ise siyasi olarak tükenmiş durumda.

Davutoğlu hem yurt içinde hem yurt dışında pek çok konuda uzlaşmacı role bürünmüş ve bunu medya planlamasıyla kamuoyuna yansıtmıştı. Sonuç ortada…

Binali Yıldırım için Alevi İftarı ilk oldu. Ancak yine de Yıldırım cephesi konuyu erken toparlamış görünüyor. Çünkü iftar anında iptal oldu.

Alevi kurum yöneticileri iptal edilen organizasyon için “Yüksek makamlardan bir uyarı gelmiş olabilir” sözleriyle durumu özetlemiş oldular.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin