Yeşil sahaların ince topuklu başkanları  

HABER-YORUM | HASAN CÜCÜK 

Berna Gözbaşı adı Süper Lig tarihine ‘ilk kadın kulüp başkanı’ olarak geçti. Kayserispor’un 30 Kasım’da yapılalacak genel kurulu öncesi toplanan yönetim geçici olarak kulüp başkanlığına Berna Gözbaşı’nı seçti. Berna Gözbaşı aynı zamanda genel kurulda başkanlığa aday olduğunu açıkladı. Geçici seçilmesiyle bir ilki gerçekleştiren Berna Gözbaşı’na delegeler genel kurulda yetki verirse Süper Lig’e kadın eli değmiş olacak. Türkiye’de ilk kez bir Süper Lig kulübünün başkanı kadın olurken, dünyada kadınların yönettiği bir çok kulüp bulunuyor. Bunların en ünlüleri La Liga takımlarından Eibar’ın başkanlığını 2016’dan bu yana yapan Amaia Gorostiza.

27 bin sakiniyle La Liga’nın en düşük nüfusuna sahip şehrin takımı olan Eibar, iki yıl üst üste Financial Times tarafından Avrupa’nın en hızlı büyüyen firmaları arasında gösterildi. Bu başarının mimarı hiç şüphesiz kulüp başkanı Amaia Gorostiza’dır. Yıllık ortalama yüzde 44 olarak büyüyen kulüp, maçlarını 7 bin kapasiteli İpurua Stadı’nda oynuyor. Başkanlık ofisi statta yer alırken, mütevazi bir evin oturma salonunu andırıyor. 79 yıllık Eibar tarihinin ilk kadın başkanı olan Amaia Grostiza, herkesin fikrini dile getirmesine imkân tanıyor. ‘Bir takım olarak çalışıyoruz ve tümüyle yatay bir organizasyon yapısı kurduk.’ Başkan Gorostiza ‘Bu bir kişinin veya bir başkanın projesi değil, bir kulübün projesidir.’ diyor.

Amaia Gorostiza, 1961’de Eibar’da doğdu ve 2016’da Alex Aranzabal’ın istifası sonrasında 2016 yılında Eibar yönetim kurulu başkanlığına atandı. Yönetimsel açıdan istikrarsız bir takım olan Eibar’da Gorostiza, 2017 yılında hissedarlarının da desteğini alarak 5 yıl daha başkanlığa seçildi.

2014 hem Eibar hem de Amaia Gorostiza için yeni bir sayfanın açıldığı yıl oldu. Eibar tarihinde ilk kez La Liga’ya çıkarken, Gorostiza ise ilk kez yönetim kuruluna seçildi.  Kulüp La Liga’da ilk kez mücadele ettiği 2014-15 sezonunu düşme hattında tamamlamıştı, ancak mali denetlemeye uygunluk sağlayamayan Elche idari kararla küme düşürülünce, Eibar kümede kaldı. Mükemmel finansal yönetimi sayesinde ligde kalan Eibar, bu fırsatı iyi değerlendirdi. La Liga’da üst üste 6 sezonunu yaşayan Eibar, olduğu yerde saymak yerine geleceğe yatırım yaptı. Kulüp reklam gelirlerinden 50 milyon Euro gelir elde etti. Daha fazla büyümeyi tetikleme ve gelir kalemini çeşitlendirmeye yardım etmek amacıyla Eibar uluslararası pazarlara yöneldi.

2015 yılında Frankfurt’tan transfer edilen Takashi Inui, ülkesi Japonya’da Bask ekibinin popülerliğini artırdı. Bu sayede Barcelona ve Real Madrid’in ardından Japonya’da en çok izlenen üçüncü takım olan Eibar, Japon firması Hikoki ile bir sponsorluk anlaşması imzaladı. La Liga tarafından açıklanan seyirci verilerine göre Eibar, ligin Facebook üzerinden ücretsiz izlenebildiği Hindistan ve bazı kulüp hissedarlarının geldiği Çin gibi pazarlarda büyümeye devam ediyor. Kulüp mottosu ’Başka bir futbol mümkün’ kadın başkanı Amaia Gorostiza yönetiminde finalsal açıdan sorun yaşamadan yıoluna devam ediyor.


Kulüp başkanı kadın olan kulüpler

Alona Barkat (Hapoel Beer Sheva): 2007 yazında İsrailli işkadını Alona Barkat, Hapoel Beer Sheva takımını satın aldı. O tarihe kadar İsrail Ligi’nde sadece 2 şampiyonluk elde edebilen kırmızı beyazlı takım, önce tesisleşme ve altyapıdaki dağınıklığı toparladı. 2015- 16 sezonunu şampiyon olarak tamamlayan Hapoel Beer Sheva, 3 sene üst üste şampiyon oldu ve bu süreçte aralarında Inter’in de bulunduğu Avrupa’nın dev takımlarını Beer Sheva’da mağlup etti.

Diana Langes-Swarovski (WSG Swarovski Tirol): Dünyaca ünlü Avusturyalı kristal taş üretici firması Swarovski, futbola da el atmış durumda. Firma, 1930 yılından beri WSG Tirol’un başkanlık koltuğuna aile fertlerini oturtuyor. 1984’ten beri Avusturya Bundesliga’dan uzak olan takım, bu sezon yeniden Bundesliga’da yer alma hakkını kazandı ve adını WSG Swarovski Tirol olarak değiştirdi. Başkanlık koltuğunda ise 1972 doğumlu Diana Langes-Swarovski oturuyor.

Alejandra de la Vega (Juarez): 2015 yılında 6 zengin aile, yabancı yatırımcıların da yardımıyla Meksika’nın Ciudad Juarez şehrinde FC Juarez’i kurdu. Kuruluşundan itibaren Alejandra de la Vega takımın başkanlığını yürüttü. Juarez bugün Meksika’nın en üst liginde yer alıyor. Geçtiğimiz sezonu 14. sırada tamamladılar. Alejandra de la Vega aynı zamanda politikacı ve Meksika kabinesinde görevli. 2016’de kulüp başkanlığındaki görevini Alvaro Navarro’ya bıraktı ama bugün kulübün sahibi olarak kalmaya devam ediyor.

Nita Ambani (Mumbai Indians): Henüz 2008 yılında kurulan Mumbai Indians, sonuncusu geçtiğimiz sezon olmak üzere 4 kere Hindistan Ligi’ni zirvede tamamladı. Kulübün sahibi ise farklı dallarda faaliyet gösteren Reliance Industries. Şirketin sahibi ise Dhirubhai Ambani. Mumbai Indians’ın başkanı ise, Dhirbhai’nin gelini Nita. Nita Dalal Ambani, Dhirubhai’nin büyük oğlu Mukesh ile evli.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin