Yerli otomobile, Çinli batarya

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ

Yerli otomobil projesini yürütmekle görevli olan TOGG, elektrikli araç içindeki en temel bileşenlerden biri olan batarya için Li-Ion batarya üreticilerinden Çinli Farasis’le anlaştı. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu CEO’su Gürcan Karakaş, yaptıkları teknik, ticari ve stratejik araştırmalar sonrası Farasis’i iş ortağı olarak seçtiklerini açıkladı. Yapılan anlaşmaya göre batarya modülü ve paketi Türkiye’de üretilecek.  Karakaş, daha önce yaptığı açıklamada, “Batarya yerli olacak. Bataryayı, batarya paketini, batarya kontrol ünitesini, hepsini kendimiz üreteceğiz,” ifadelerini kullanmıştı. 

Yerli otomobilin bataryası için Çinli bir firmayla anlaşılması tartışmaları da beraberinde getirdi. Zira batarya elektrikli araçlardaki en temel bileşenlerden biri olarak biliniyor. Daha önce yerli otomobilin elektrikli motoru için Alman Bosch’la anlaşmaya varıldığı açıklanmıştı. Araç entegrasyonu (aktarma organları) konusunda teknoloji partneri olarak ise yine bir  Alman mühendislik firması EDAG’ı seçilmişti. Elektrik altyapısı (platform) EDAG tarafından hazırlıyor. Fabrikayı Brezilyalı Rocha kuruyor. 

ALMAN MOTOR, İTALYAN TASARIM, İNGİLİZ ŞASİ

Yerli otomobilin mekanik aksam ve şasi sistemini ise İngiliz Myra yapıyor. Tasarım ise tamamen İtalyan Pininfarina firmasına ait. Gürcan Karakaş, tasarımla ilgili daha önce yaptığı açıklamada, “Tasarım ve prototipler için bildiğiniz gibi İtalyan Pininfarina ile anlaştık. Tasarım tescili bize ait. Yani bizim isteğimiz doğrultusunda geliştirme yapıyorlar.” ifadelerini kullanmıştı.

ÇİNLİLER, BATARYAYI TÜRKİYE’DE ÜRETECEK

Nihayet batarya konusunda da önemli bir gelişme yaşandı. Batarya ünitesi için Çinli Farasis firmasıyla anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre, TOGG’un batarya modülü ve paketinin Türkiye’de üretilecek. Aracın tanıtım toplantısında TOGG CEO’su Gürcan Karakaş, bataryanın tamamen yerli olacağını ve sıfırdan üretileceğini açıklamıştı. Daha sonra yaptığı açıklamada, batarya için Çinli firmalarla görüştüklerini açıkladı. Ancak iki ay önce, Fatih Altaylı’ya verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı: “Batarya yerli olacak. Türkiye’de üretilecek. Bataryayı, batarya paketini, batarya kontrol ünitesini, hepsini kendimiz üreteceğiz. Bu kadarını söyleyeyim.”

VATANDAŞ SORUYOR; BU OTOMOBİLİN NERESİ YERLİ?

Dün batarya için Çinli firmayla anlaştığının açıklanması sosyal medyada geniş yankı buldu. Konuyla ilgili binlerce paylaşım yapıldı. Vatandaşlar, elektrikli motoru Alman, tasarımı İtalyan, şasisi İngiliz, bataryası Çinli olan otomobilin neresinin yerli ve milli olduğunu soruyor. Gürcan Karakaş benzer sorulara geçmişte şu cevabı vermişti: “Dışarıdan destek alıyoruz ama direksiyonda biz varız.”

2 YORUMLAR

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin