Yerli otomobil 2018’de başka ülkede tanıtılmış

Tasarımı İtalyan Pininfarina şirketine ait yerli otomobilin 2018 ylında aynı firma tarafından Hong Kong otomobil fuarında sergilendiği ortaya çıktı.

Pininfarina o zamanda Hong Kong merkezli elektrikli otomobil üreticisi ‘Hybrid Kinetic Group’ ile ortaklaşa tasarım yapmış.

Motor1.com adlı sitenin 2018’de bu otomobil için yaptığı habere göre, Pekin Otomobil Fuarı’nda Pininfarina, tamamen elektrikli bir araç olan K350 SUV konseptini sunuyor.

Otomobil yüz km  4.7 saniyede çıkarken azami hızının 250 km olduğu aktarılıyor.

Gazeteci Nevşin Mengü de bu konuya dikkat çekerek, twitter hesabından “Pininfarina yerli otomuzu 2018 yılında Hong Kong otomobil fuarında tanıtmış. Togg’un aracını Devrim arabasına benzetmek bu durumda Devrim’e haksızlık oluyor.” paylaşımında bulundu.

 

9 YORUMLAR

 1. Bu ülkeden hiç.bir beklentim yok. Bu nasıl bir iş böyle bu arabayı yaptık diye ortaya çıkaranlarin hiç mi sosyal medya dan internetten haberi yok. Milleti körü körüne kandiracaklarini mi sandılar ..

  • arabalara bi göz atarsaniz aralarinda benzerlik cok ama bi ton fark var. bu futurictic concept versiyonu. bizimkilerse gercekci produktion versiyonlari… “hybrid kinetic” firmasi büyük ihtimal batti. cinde cok fazla firmalar var. hepsi milyarlarca dolar yatirim toplamis durumdalar. ama hybrid kineticten bir haber yok. ve hong kong borsasindanda atilmis durumdalar… sonra paninfarina tükiye ile antlasti. ve bizim mühendisler konzepti aldi ve üzerinde degisililkler yaptilar. ve gercekci üretebilinir bir araba ordaya cikardilar.

 2. nevsin hanim ayni sayfanin bir baska haberine bakarsaniz orda bu “concept car” ile togg arabasinin arasindaki farklari anlatiyorlar. benzelik cok. ama bi ton farkta var… paninfarinadan conceptin satin alinmis ve üzerinde profesyonel degisiklikler yapilmis. ama concept arabdan bi üretebilinir araba yapmak. saten icinde ve disinda 100 de 50lik bir oranda degisiklik yapilmis…

 3. arabalara bi göz atarsaniz aralarinda benzerlik cok ama bi ton fark var. bu futurictic concept versiyonu. bizimkilerse gercekci produktion versiyonlari… “hybrid kinetic” firmasi büyük ihtimal batti. cinde cok fazla firmalar var. hepsi milyarlarca dolar yatirim toplamis durumdalar. ama hybrid kineticten bir haber yok. ve hong kong borsasindanda atilmis durumdalar… sonra paninfarina tükiye ile antlasti. ve bizim mühendisler konzepti aldi ve üzerinde degisililkler yaptilar. ve gercekci üretebilinir bir araba ordaya cikardilar.

 4. Erdoğan’ a hala inanıyor musun ÇOMAR kardeş?
  Hiç mi kafanız çalışmaz, hiç mi görmezsiniz…
  *Asgari ücreti* …..
  *Kanal İstanbul’u* unutturmak için yapılan bu şova alet oluyorsun….
  Bu kaçıncı araba tanıtımı; hani 2019 yollardaydı arabamız
  Yerli uçağımız göklerdeydi, nereye indi bilen var mı?
  Her seçim öncesi nasıl yersiniz bunları ya…
  Bu araba yapılsa ama gerçekten yapılsa
  Öyle italya dan getirmekle olmaz, en çok da gerçek vatanseverler
  bizler yani *ÇOMAR OLMAYANLAR* sevinir….
  *Ama yalancı bunlar yalancı*

 5. Arabanın 2018 de tanıtılmış suymuş buymuş bunlara gerek varmı. Adam arabanın ilk tanıtımında çıkmış milletin önüne pilini sıfırdan biz ürettik tamamen biz geliştirdik diyor. Yav yazıklar olsun ben şu yaşıma geldim bu ülkede hiçbir marketten yerli bir pil satın almadım bu ülke pil mi üretiyor. Çıkmışsın oraya ağzını ayıra ayıra pili biz tasarladık diyorsun neyi tasarladın 3 kutuplu yeni bir pilmi icad ettin kardeşim pilin içine bilinen piilerden başka bişey mi koydun. Kardeşim araba imal etmek pili sıfırdan imal etmeyi gerektirmiyor ki böyle bir yalana ne gerek var. sonra tanıtımı izlemeye devam ettim bir mühendisi konuşturdular adam güya arabayı geliştiren mühendislerden miş arka planda bir similasyon oynuyor koltukta bir tip araba sürüyor. Mühendis diyorki bu similasyona arabanın gercek degerlerini girerek arabayı burada test ediyoruz(vay be)tam bir gercek deneyim meyanında ucu başı belli olmayan meslek lisesi öğrenci ağzıyla bişeyler zırvalıyor. Bu arada arkada similasyonda ki adam ekranda arabayı bir sağa bir sola yoldan çıkartıp duruyor video oyunu gibi bişey oda en ıyduruğundan utandım kapattım Bu millete Allahtan rahmet mağfiret diledim. Ortada üretim aşamasına dair bir atölye görüntüsü yok ucuz sinevizyon gösterileri sacma sapan pozlar abartılı sözler ve abartılı tanıtım gerçeği anlamak için başla bişeye gerek varmı araba gerçek olsa bile bu zihniyet bunu üretetim bandına çıkartabilir mi?

 6. Yok. Bizimkile almışta kendine göre revize etmişte. Yapmayın araba tasarımı böyle yapılmıyor. Sıfırdan gerçek bir konsept ile başlaması gerekir. Onun artığını aldık farına kırmızı gül taktık ile araba tasarımı yapılmıyor. 2 sene sonra bunu da unutturular. Hani 2019 ta jet uçağımız göklerdeydi. Motoru olmayan kabuk uçak sahneye getirildi. içine birileri oturdu bindi. şimdi esamesi okunmuyor. Anlık rant.

 7. Madem conseptini satın almış, nasıl yüzde yüz YERLİ OLUYOR? Ya da conseptini alınca üretilen şey 100’de 100 yerli mi oluyor, o halde TOFAŞ’a sahıp çıkın. Gidin MUrat 124 falan alın onlar da consept sonuçta.
  BMC’yi de Türkler almıştı zamanında şimdi üretilen motorlar Türk malı mı oluyor o? Peki isminin açılımındaki kocaman British Motor Company’i ne yapacağız, Büyük Millet Consepti diye mi değiştireceğiz ne yapacağız? (Consept gene İngilizice oldu yav)

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin