Yatırım süresi 13 yıl, yetişmezse 6.5 yıl daha verilecek:”Lak lak edecek 20 yılımız var”

Resmi Gazete’de yer alan düzenlemeye göre yerli otomobil için planlanan yatırımın süresi 13 yıl olarak belirlendi. Yatırım süresinin 13 yıldan daha uzun sürmesi durumunda 6.5 yıl daha sürenin uzatılacağı karara bağlandı.

Bu karar ise Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından verilecek. Firmalara teşvik süresi de buna göre şekillenecek.

Alım garantisi 30 bin 

Resmi Gazete’de yer alan düzenlemelerden en dikkat çekici olanı ise yerli otomobil için verilen alım garantisi oldu. Devlet Malzeme Ofisi 31 Aralık 2035 tarihine kadar 30 bin elektrikli otomobil satın alacak.

‘Lak lak edecek 20 yılımız var’

Araştırmacı yazar Ayşe Hür ise bu durumu sosyal medya hesabında gündeme getirerek, “Resmi Gazete’deki kararnameye göre yerli otomobil yatırımı için 13 yıl süre tanınmış, o süre de yetmezse yarısı kadar ek süre verilebilirmiş. Lak lak edecek 20 yılımız var. Nasreddin Hoca’nın göle maya çalması gibi “Ya tutarsa?” demiş birileri. Bazıları da “Destekliyorum” diyor.” ifadelerini kullandı.

Fiyatı 200 bin lira

Sabah Gazetesi otomobil yazarı Ufuk Sandık yeni otomobilin fiyatı için ‘200 bin liradan aşağı olmaz.” diyerek açıkladı. Bursa’da kurulacak elektrikli otomobil fabrikasının yılda 175 bin adet satması planlanıyor. Fabrikada 5 farklı elektrikli otomobil üretilmesi düşünülüyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin