Yerli otoda ‘ön talep’ oyunu

HABER İNCELEME | YUSUF DERELİ

İtalyan Pininfarina’nın konsept ‘yerli’ otomobili için ‘ön talep’ toplanacağı ileri sürülüyor. İktidarın yayın organlarından Sabah’ın haberine göre ön siparişler için TOBB’un bünyesinde araç başına 30-40 bin TL toplanması planlanıyor. Böylece otomobil fabrikasının yatırımı için gerekli olan finansmanın bir kısmı sağlanacak. Daha fabrikası bile olmayan, nihai şeklinin nasıl olacağı, fiyatı ve seri üretime geçilip geçilmeyeceği bile belirsiz bir otomobil için 30-40 bin lirayı kim verecek?

10 (20) bin ön sipariş alınsa bile toplanacak para 300 (600) milyon TL. Fabrikanın açıklanan kuruluş maliyeti 22 milyar TL! Yani toplanacak para toplam maliyetin yüzde 1,5’i (yüzde 2,7) bile değil! Yandaş medyaya göre ‘ön sipariş’ miktarı şimdiden 100 bini geçti! Türkiye’de en fazla satan markalar Fransız Renault ve Fiat. İki markanın 2019’daki toplam satış adedi yaklaşık 100 bin. İktidar medyasına göre yerli otomobil daha üretilmeden iki otomotiv devini toplamından daha fazla sipariş aldı bile!Türkiye tam anlamıyla tarihi günlerden geçiyor! Zira AKP iktidarı, olmayan fabrikada yerli otomobil üretildiğine koca bir milleti inandırmış gibi görünüyor. Türkiye’den bir arkadaşım aradı bir kaç gün önce… Söylediğini aynen aktarayım; “Yerli diye tanıtılan o otomobilin Türkiye’de üretildiğini sanan milyonlarca insan var!”

AKP rejimi sahip olduğu medya gücüyle ‘algıyı’ çok iyi yönetiyor. İtalyan bir firmanın 2 yıl önce başka bir marka adıyla tanıtılan konsept otomobili yüzde 100 yerli diye kamuoyuna satılıyor! Yetmiyor, söz konusu otomobilin Türkiye’de üretildiği algısı oluşturuluyor. O konsept otomobillerin haftalar önce deniz yoluyla İtalya’dan getirildiği ısrarla saklanıyor. Bununla da kalmıyor skandallar; Erdoğan’ın simülasyon görüntüleri gerçekmiş gibi servis ediliyor!

FABRİKA YOK, OTOMOBİL YOK, ÖN SİPARİŞ TOPLANACAK!

Türkiye, ‘olmaz’ların olduğu bir ülke! Orada yaşanan hiç bir şey sizi şaşırtmıyor. İktidar yandaşı Sabah gazetesinin haberine göre fabrikası bile olmayan yerli otomobil için ön talep toplanması planlanıyor. Ön talep sipariş rakamı da belirlenmiş! 30-40 bin TL…! Para TOBB bünyesinde toplanacakmış. Yani, henüz fabrikası olmayan, ne zaman üretileceği belirsiz, nihai halinin nasıl olacağı bilinmeyen ve fiyatının ne olacağı konusunda açıklama yapılmayan bir ‘yerli’ otomobil için ön talep toplanacak! Peki kim verecek bu parayı?

EN YAKIN ÜRETİM TARİHİ 2,5 YIL SONRA!

Daha fabrikanın temeli bile atılmadı! İddiaya göre fabrikanın temeli 2020’nin mayıs ayında atılacak… Kurulma aşaması ise en az 18 ay sürecek. Yani en iyi ihtimalle fabrika 2022’nin ikinci yarısında ancak bitmiş olacak. Nasıl kurulacağı da muamma. Mümkün değil ama fabrikanın öngörülen tarihte bitirildiğini varsayalım. Önce deneme üretimleri yapılacak. Seri üretime ise (eğer fabrika kurulursa) 2023’den önce geçilmesi mümkün değil! Bütün bunları neden anlattık; 3 yıldan önce alamayacağı (3 yıl sonra alacağı da kesin değil) bir araba için kim 30-40 bin TL verir?

NİHAİ ŞEKLİ BELLİ DEĞİL

‘Yerli’ diye tanıtılan otomobil Pininfarina firması tarafından ‘konsept’ olarak tasarlanan bir araç. Seri üretimi yok! Konsept otomobiller seri üretime geçildiğinde ciddi değişime uğrar. Dolayısıyla Türkiye’nin Otomobili’nin üretim aşamasında ‘nereye’ evrileceğini kimse bilmiyor. Ayrıca fiyat konusu da muallakta. Türkiye’de en ucuz elektrikli otomobil 40 bin dolar. Yerli otomobilin 250 bin lira olacağını söyleyen de var, 350 bin liradan az olmayacağını söyleyen de… Dolayısıyla daha nihai şekli belli bile olmayan, fiyatı belirsiz bir otomobilin en siparişi için 30-40 TL kim verecek?

RENAULT VE FİAT’I KATLAYACAK!

Sabah’ın haberinde toplanacak ön sipariş paraları, fabrikanın kurulmasında kullanılacak! Yandaş medyaya göre şimdiden ön sipariş miktarı 100 bine ulaşmış! Doğru olabilir mi? 2019’da Türkiye’de en çok satılan marka Fransız Renault oldu. Aralık ayı hariç toplam satışı 48 bin 500. Onu Fiat takip ediyor; 43 bin 929. İki firmanın yıllık toplam satışı yaklaşık 100 bin civarı. Ve bu markalar ücretliler için otomobil üretiyor; sermayedarlar için değil! Yani ‘yerli’ otomobil gibi lüks değil! Yandaş medyaya göre ‘yerli’ oto bu iki markanın toplamından 1,5 kat daha fazla satacak!

TOPLANAN PARAYLA FABRİKA YAPILACAKMIŞ!

Mümkün değil ama diyelim ki 20 bin ön sipariş aldınız. Toplayacağınız para 600 milyon TL yapar. Bu ise fabrikanın açıklanan kuruluş maliyetinin ancak yüzde 2,7’sine denk geliyor. 50 bin sipariş alsanız bile kuruluş maliyetinin yüzde 7’sine ulaşamıyorsunuz. Eğer AKP iktidarı, umudunu ön satışlardan gelecek paraya bağladıysa o fabrikanın kurulması 10 seneyi bulur!

YERLİLİK ORANI YÜZDE 51!

Bu arada ‘yerli’ otodaki yerlilik oranının yüzde 51 olacağı açıklanmış. Yüzde 100 yerli değil yani, yüzde 51 yerli! Bu da kötü bir oran değil; tabi fabrika kurulur, seri üretime geçilir ve 250 bin satış adedinin üzerine çıkılabilirse!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin