Resmi açıklama geldi… Yeni Zelanda Başbakanı Jacinca Ardern: 40 ölü, 48 yaralı

Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinde iki camiye cuma namazı sırasında düzenlenen silahlı saldırıda ölenlerle ilgili resmi açıklama geldi. Yeni Zelanda Başbakanı, saldırıda ölen kişilerin sayısını 40 olarak açıkladı.

Başbakan Jacinda Ardern tarafından yapılan açıklamada 40 kişinin hayatını kaybettiği, 20’si ağır 48 kişinin de yaralandığı açıklandı. Ardern, “Bugün Yeni Zelanda tarihinin en kara günlerinden biri. Eşi benzeri görülmemiş bir şiddet olayı.” dedi.

“Biz bu tarz aşırıcılıkları reddedeceğiz. Burası bu tarz ideolojilerin yeri değil. Yeni Zelanda’nın profili bu olay sonrası değişmeyecek” diyen Ardern, şu ifadeleri kullandı: “Bu olayın nasıl olduğunu anlayamayanlar için şunu söylemek istiyorum; biz nefretin kucak açtığı bir yer değiliz. Bu saldırının burada yapılma nedeni; bizim ırkçılık ve nefretle ilgimizin olmaması. Biz her zaman çeşitlilik, dostluk, iyilik ve ortak değerlerimizi paylaşmamızla kucak açan bir ülkeyiz. Değerlerimiz bu saldırıyla kesinlikle sarsılmayacak. Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin ideolojisinin en sert şekilde lanetleneceğinden emin olabilirsiniz.”

Saldırıyla ilgili olarak 3’ü erkek biri kadın olmak üzere dört kişi gözaltına alındı. Ayrıca şehirde patlayıcı dolu araçlar bulundu. Erken saatlerde polis silahlı bir saldırganın izini sürdüğünü açıklamıştı.

 

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin