Yeni Zelanda’da iki camiye silahlı saldırı; 49 kişi öldü, 20 yaralı var

Yeni Zelanda’nın ChristChurch şehrinde cuma namazı sırasında iki camiye silahlı saldırı düzenlendiği bildirildi. Yeni Zelanda Emniyet Genel Müdürü Mike Bush son açıklamasında saldırılarda 49 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı, 20 kişinin de yaralandığını belirtti.

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, ilk yaptığı açıklamada saldırıda 40 kişinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu. Saldırada 48 kişinin yaralandığını söyleyen Ardern, “Yeni Zelanda’nın en karanlık günü” dedi.

Yeni Zelanda Polisi, Christchurch kentinde iki camiye Cuma namazı sırasında düzenlenen silahlı saldırıda, “önemli sayıda can kaybının” olduğunu duyurdu.

Emniyet Genel Müdürü Mike Bush, El Nur ve Linwood camilerini hedef alan saldırıların ardından, biri kadın dört kişinin gözaltına alındığını belirtti. Bush, “önemli sayıda” can kaybı olduğunu söylerken, şüphelilerin araçlarında el yapımı bomba olduğundan şüphelenilen düzenekler bulunduğunu ve ve askerlerin bunları etkisiz hale getirdiğini söyledi. Yetkililer, ülkedeki bütün camilere güvenlik gerekçesiyle kapalı kalmaları çağrısı yaptı.

BAŞBAKAN ARDERN: BUNU REDDEDİYORUZ, BU İDEOLOJİLERİN YENİ ZELANDA’DA YERİ YOK

Başbakan Jacinda Ardern ilk yaptığı açıklamada 40 kişinin hayatını kaybettiği, 20’si ağır 48 kişinin de yaralandığı bildirdi. Ardern, “Bugün Yeni Zelanda tarihinin en kara günlerinden biri. Eşi benzeri görülmemiş bir şiddet olayı.” dedi.

“Biz bu tarz aşırıcılıkları reddedeceğiz. Burası bu tarz ideolojilerin yeri değil. Yeni Zelanda’nın profili bu olay sonrası değişmeyecek” diyen Ardern, şu ifadeleri kullandı: “Bu olayın nasıl olduğunu anlayamayanlar için şunu söylemek istiyorum; biz nefretin kucak açtığı bir yer değiliz. Bu saldırının burada yapılma nedeni; bizim ırkçılık ve nefretle ilgimizin olmaması. Biz her zaman çeşitlilik, dostluk, iyilik ve ortak değerlerimizi paylaşmamızla kucak açan bir ülkeyiz. Değerlerimiz bu saldırıyla kesinlikle sarsılmayacak. Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin ideolojisinin en sert şekilde lanetleneceğinden emin olabilirsiniz.”

Saldırıyla ilgili olarak 3’ü erkek biri kadın olmak üzere dört kişi gözaltına alındı. Ayrıca şehirde patlayıcı dolu araçlar bulundu. Erken saatlerde polis silahlı bir saldırganın izini sürdüğünü açıklamıştı.

SALDIRGAN CANLI YAYINLAMIŞ

Bu arada, şüphelinin saldırı anını sosyal medyadan canlı yayınladığı belirtiliyor. Yeni Zelanda Polisi görüntülerin paylaşılmamasını istedi. Saldırının ardından şehirde okullar tatil edilirken yollar kapatıldı. Hastanelerin sadece acil servislerinin hizmet verdiği kente, güvenlik birimlerinin alarma geçirildiği belirtildi.

TVNZ’ye konuşan görgü tanığı Muhammed Nazir, silah sesini duyduktan sonra yardım için camiye koştuğunu ve içeriye girdiğinde yerde ölü insanlar gördüğünü söyledi.

Bir başka görgü tanığı da kasklı, gözlüklü ve askeri tarzda ceket giyen bir kişinin otomatik silahla ateş açtığını aktardı. Yeni Zelanda polisi ise saldırıya karşılık verildiğini duyurdu ve şüphelileri ihbar edin çağrısında bulundu.

Fotoğraf: RNZ

Türkiye’nin Wellington Büyükelçisi Ahmet Ergin, saldırıda ölen veya yaralananlar arasında Türk bulunmadığını kaydetti.

Habertürk canlı yayınına bağlanan Ahmet Ergin, operasyonların sürdüğünü, operasyonlara etkisi olmaması adına resmi bir açıklama yapılmadığını ifade etti.

İlk gelen bilgilerin, 10 kişinin hayatını kaybettiği yönünde olduğunu belirten Ergin, ancak bu sayının 30 civarına yükseldiğini, 40-50 yaralı olduğunu aktardı.

Bu bilgilerin henüz resmi kaynaklara dayanmadığını hatırlatan Ergin, Yeni Zelanda’da daha önce benzer bir saldırı olmadığını vurguladı.

Bangladeş kriket takımı camiye gidiyordu

Cuma Namazı için camiye giden Bangladeş Kriket Milli Takımı’nın da saldırı sırasında olay yerinde bulunduğu bildirildi. Takımın kondisyon antrenörü Mario Vallavarayen “Otobüstelerdi ve saldırı başladığında araç yanaşmaya çalışıyordu. Sarsılmış haldeler ama iyiler.” dedi.

Yetkililer, binlerce çocuğun iklim değişikliğine karşı eylem yaptığı Katedral Meydanı’nı da boşalttı.

Başbakan Jacinda Ardern, olayla ilgili ayrıntıların henüz netleşmediğini söyledi. Ardern “Ancak size şunu söyleyebilirim. Bu, Yeni Zelanda’nın en karanlık günlerinden biri olacak.” dedi.

2013’te yapılan nüfus sayımına göre Müslümanlar Yeni Zelanda nüfusunun yüzde 1’inden biraz fazlasını oluşturuyor.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin