Yeni Zelanda’dan Erdoğan’a tepki: Halkımızı tehlikeye atıyor

Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters

Yeni Zelanda hükümeti, 50 kişinin hayatını kaybettiği cami saldırılarının görüntülerini seçim mitinglerinde gösteren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a tepki gösterdi. Yeni Zelanda Dışişleri Bakanı Winston Peters, bu durumun Yeni Zelandalıları tehlikeye atabileceğini söyledi.

VOA Türkçe’nin haberine göre, kabine toplantısından sonra konuşan Peters, “Bu ülkeyi yanlış yorumlayan bu tür her şey – şüphelinin Yeni Zelanda vatandaşı olmadığı da düşünüldüğünde – Yeni Zelanda halkının geleceğini, güvenliğini ve yurt dışındaki insanlarımızı tehlikeye atıyor ve tamamen haksız bir durum.” dedi.

Peters, kabine toplantısına ilişkin değerlendirmesinde, “Diğer herhangi bir ülkenin, hatta Türkiye’nin, Yeni Zelanda’yı yanlış yorumlamaması konusunda uzun bir diyalog gerçekleştirdik.” ifadelerini kullandı. Peters, saldırıdan sonra ülkelerini ziyaret eden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’na Erdoğan’ın görüntüleri seçim kampanyasında kullanmasının yanlış olduğunu söylediğini de aktardı.

Facebook ve YouTube görüntüleri kaldırdı

28 yaşındaki Avustralya vatandaşı Brenton Tarrant, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentindeki iki camiye yönelik terör saldırısını sosyal medya platformlarından canlı olarak yayınlamıştı. Sosyal medya şirketlerine görüntünün yeterince hızlı kaldırılmadığı gerekçesiyle tepki yağmıştı. Ardından Facebook ve YouTube, söz konusu görüntüleri kendi platformlarından sür’atle kaldırmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta sonu Türkiye’de 31 Mart’ta yapılacak yerel seçim sebebiyle düzenlediği mitinglerinde terör saldırısından bazı görüntüler yayınlamış, saldırganın sosyal medyada paylaştığı 74 sayfalık ‘manifesto’dan bazı bölümlere de yer vermişti.

Erdoğan’dan ilginç Çanakkale göndermesi

Erdoğan dün Çanakkale Zaferi’nin 104. yılı için düzenlenen törende, “Dedeleriniz geldi, kimi ayaklarının üzerinde kimi tabutla geri döndü. Aynı niyetle gelecekseniz bekleriz. Sizi de dedeleriniz gibi uğurlayacağız. İstanbul’u Konstantinapol yapamayacaksınız.” ifadelerini kullanmıştı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin