Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern: Silah yasamız değişecek

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, 49 kişinin hayatını kaybettiği saldırının ardından ülkede silah edinmeyle ilgili yasanın değiştirileceğini söyledi. Saldırganın silah satın almak için yasal izninin olduğunu ifade eden Başbakan, olay sırasında 2’si yarı otomatik olmak üzere toplam 5 silah kullandığını açıkladı. Ardern, “Silah ruhsatlarının verilmesi ve bu silahların bulundurulmasından dolayı yaşanan olay üzerinde çalışmalar yapılırken şu anda silah yasalarımızın değişeceğini söyleyebilirim.” ifadelerini kullandı.

POLİS UYGUN GÖRÜRSE, SİLAH VERİLİYOR

Yeni Zelanda’da askeri tipte yarı-otomatik silah elde etmek için yasal yaş sınırı 16 ile 18 arasında değişiyor. Yaş sınırının üzerindekiler polis tarafından uygun bulunmaları halinde ateşli silahlara sahip olabiliyor. Bütün silah sahiplerinin izin almaları gerekiyor, ancak çoğu silahın kayıt altına alınması gerekmiyor. Bir silaha yasalar çerçevesinde sahip olabilmek için belli kriterler aranıyor. Bu kriterlere arasında silah almak isteyen kişinin akıl sağlığı, bağımlılı olup olmadığı ve ailesinde şiddet olaylarının yaşanıp yaşanmadığına da bakılıyor. Bir kere silah sahibi olunması için izin alındıktan sonra, istenildiği kadar silah satın alınabiliyor.

SALDIRIYLA İLGİLİ TÜM DETAYLAR İÇİN TIKLAYIN… http://tr724.wpengine.com/yeni-zelanda-saldirilariyla-ilgili-tum-bilgiler-saldirganin-dinledigi-muzigin-sirri-ortaya-cikti-facebooktan-orgutleniyor/

BUNLARI DA OKUMAK İSTEYEBİLİRSİNİZ…

http://tr724.wpengine.com/yeni-zelanda-saldirilarinin-dusundurdukleri/

http://tr724.wpengine.com/yeni-zelandada-teror-saldirisi-ve-yukselen-irkcilik/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin