Hollanda’da yeni yasama yılı farklı dinlerin temsilcilerinin duası ile açıldı

BASRİ DOĞAN | AMSTERDAM, TR724

Hollanda’da yeni yasama yılı, Lahey’deki Büyük Kilise’de (Grote Kerk) düzenlenen törenle başladı. Başbakan Mark Rutte, Bakan Jetta Klijnsma, kabine üyeleri, milletvekilleri, siyasi parti başkanlarının katıldığı açılış, farklı dinlerin temsilcilerin duası ile yapıldı.

Toplumun her kesiminden insanların iştirak ettiği törende, Hollanda’da aktif olan çeşitli dinlerin temsilcileri de hazır bulundular. Törende farklı dinlerin temsilcileri, birlik ve beraberlik vurgusu yaptı. Bu yıl 20.ci defa düzenlenen yeni yasama yılı açılışında “Farklı Kültürden İnsanların İnsanlığa Sahip Çıkması” teması işlendi.

Müslüman, Hıristiyan, Yahudi, Budist, Hümanist ve Bahaî dini temsilcileri toplumsal paylaşmanın öneminden bahsetti. Hollanda Başbakanı Mark Rutte’ye özellikle ilkokul çocukları ve Grote Kerk Kilisesine davetli Müslümanlar büyük ilgi gösterdi. Kur’an-ı Kerim’den Bakara Suresinden 30. Ayeti Muhammed Ali okurken, Safi Karataş ise Hollandaca tercümesini yaptı.

KÜRESEL ISINMA VE DÜNYANIN FELAKETİ

Geleneksel olarak Prens Günü Kutlama Vakfı tarafından düzenlenen törende gençler, küresel ısınmanın etkilerden dolayı dünyanın gelecekte büyük bir felakete doğru sürüklendiğine dikkat çekti. ‘Ne zaman uyanacağız ve gerçekten dünyamızın büyük “yıkımını” durdurmak için etkili bir şekilde çalışmaya başlayacağız?’ mesajı verildi.

HALK KRAL GÜNÜNE BÜYÜK İLGİ GÖSTERDİ

Hollanda’da Yeni Yasma Yılı törenleri, Kral Willem Alexander’in geleneksel açılış konuşmasıyla start aldı. Yeni yasama döneminin başlamasıyla eş zamanlı her yıl eylül ayının üçüncü salı günü kutlanan Prens Günü’ne halk büyük ilgi gösterdi. Lahey’deki Noordeinde Sarayı’ndan altın faytonuyla halkı selamlayarak meclis binasının yakınındaki tarihi Ridderzaal salonuna gelen Kral Willem, Alexander ile Kraliçe Maxima’yı parlamentonun alt kanadı Temsilciler Meclisi Başkanı Khadija Arib ile Senato Başkanı Ankie Broekers-Knol kapıda karşıladı. Ülkenin farklı bölgelerinden Lahey’e gelen binlerce kişi yol boyunca kral ve kraliçeye sevgi gösterisinde bulundu. Meclis ile Senato binalarının ortasında bulunan tarihi Şövalye Salonu’nda düzenlenen özel oturumda, aralarında hükümet üyeleri, milletvekilleri ve senatörlerin de olduğu üst düzey topluluğa hitap etti. Yeni bütçe maliye bakanı tarafından takdim edildi.

Hollanda Başbakanı Rutte, yeni yasama açılış törenlerini izleyen Tr724 muhabiri Basri Doğan’a ‘Seninle tekrar görüştüğüme memnun oldum’ dedi.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin