TÜRGEV para basıyor!

ÖZEL HABER | İLKER DOĞAN

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün vakıf üniversitelerine yüklendi. ‘İşi ticarete döktüklerini’ anlattı, eleştirdi. Erdoğan’ın açıklaması akıllara TÜRGEV’i getirdi. Zira o da bir vakıf ancak o da yüksek öğretim öğrencilerinden para kazanıyor. TÜRGEV yurtlarında kalmanın bedeli bin 100 liradan başlıyor. 32 ilde 60’tan fazla yurtta 10 binden fazla öğrenci kalıyor. TÜRGEV’in aylık geliri 10 milyon TL’nin üzerinde! Yönetiminde Erdoğan’ın ailesinin yer aldığı vakfın, AKP’li belediyelerden aldığı ‘yardımlar’ın ise haddi hesabı yok…

TÜRGEV, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemde Recep Tayyip Erdoğan tarafından kuruldu. O tarihte ismi İstanbul Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakf’ydı.  Kurum 2012 yılına kadar İstanbul’da hizmet verdi. O tarihten sonra ‘hizmet’ alanını Türkiye çapına yaydı ve adını Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV) olarak değiştirdi.

İBB’DEN 5 BİNA

TÜRGEV, AKP’li belediyelerin olduğu illerde yurtlar açtı. Belediyeler tarafından desteklendi. Arsalar, binalar bedelsiz olarak kiralandı. AKP iktidarının bütün nimetlerinden faydalandı. Daha geçtiğimiz ay sonunda İstanbul Büyükşehir Belediyesi, TÜRGEV’e verilmek üzere inşa edilen beş yurdu geri aldı. Vakfa verilecek yurtlar için 171 milyon TL para harcandığı ortaya çıktı.

ASLAN PAYI TÜRGEV’İN!

AKP döneminde İBB’nin en fazla destek verdiği vakıf, 232 milyon 389 bin 275 lira ile TÜRGEV’di. Yandaş vakıflara aktarılan para toplamda 357 milyon 423 bin lira olarak açıklandı.  Aynı şekilde TÜRGEV ve Ensar Vakfı’nın ABD’de ortak kurduğu TÜRKEN Vakfı’na 54 milyon dolar bağış yapıldığı da geçtiğimiz ay sonunda ortaya çıkmıştı.

TÜRGEV VAKIF DEĞİL Mİ!

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünkü konuşmasında vakıf üniversitelerine yüklendi. “Kusura bakmasınlar adı vakıf ama vakıf olmaktan çıkmışlar tamamen ticari çalışıyorlar. Vakıf dediğimiz zaman farklı şeyler anlıyoruz.” dedi. Erdoğan’a göre ‘vakıf’ üniversiteleri ‘para’ için çalışmamalı! Bu açıklama akıllara TÜRGEV’i getirdi. TÜRGEV de tıpkı Erdoğan’ın eleştirdiği üniversiteler gibi ‘vakıf’! Ancak o da para kazanıyor; aylık cirosu ise 10 milyon liradan fazla!

32 İLDE 60 YURT, 10 BİNDEN FAZLA ÖĞRENCİ

TÜRGEV’in kendi sitesinde yer alan bilgilere göre 32 ilde 60 öğrenci yurdu bulunuyor. Bu yurtlarda kalan öğrenci sayısı ise 10 binden fazla. TÜRGEV’in yurtlarında kalmanın bedeli oldukça yüksek. Fiyatlar 1.100 TL’den başlıyor, bin 350 liraya kadar çıkıyor. Ancak öğrenci 550-700 arasında bir rakam ödüyor çünkü barınma için bu yurtları seçenlere AKP iktidarı tarafından KYK bursu garantisi veriliyor. Öğrenci aldığı bursun üzerine 550 lira ile 700 lira arasında geçen bir rakamı koyarak yurda ödeme yapıyor.

DENKLEMİN TEK KAZANANI TÜRGEV!

Bu denklemde tek kazanan TÜRGEV! Zira öğrenci başına aylık aldığı para en az 1.100 lira! Bu paranın 615 lirasını devlet fonluyor, kalanını öğrenci tamamlıyor. Okul bittikten iki yıl sonra ise öğrenci aldığı krediyi ödemeye başlıyor. AKP rejimi, ‘burs/kredi’ garantisi vererek, TÜRGEV’in yurtlarının tercih edilmesini sağlıyor. Devletin bütün imkanlarını sonuna kadar kullanan TÜRGEV ise servetine servet katıyor!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin