Yeni otoyoldan İstanbul-İzmir arası test edildi: 3,5 değil 5 saat sürüyor

Yapımı sırasında çeşitli tartışmalara yol açan ve açıldıktan sonra İstanbul’dan İzmir’e giden bir otomobil için 500 liradan fazla ücret ödenmesiyle eleştirilen yeni otoyol test edildi. Yıllardır söylenen “Yeni otoyol, İstanbul-İzmir arasını 3,5 saate indirecek” sözünün bir reklamdan ibaret olduğu ortaya çıktı.

Grafik: Sözcü gazetesi

Gazeteci Timur Akkurt, Youtube kanalında yayınladığı “İstanbul İzmir otoyolu kaç para? Gerçekten 3.5 saat mi?” başlıklı test videosunda yeni açılan İstanbul-İzmir otoyolunda hız limitlerine uyarak 3,5 saatte İstanbul’dan İzmir’e gidilemeyeceğini gösterdi.

Test sırasında tünel geçişleri ve diğer yollardaki hız limitlerine uyulduğu takdirde İstanbul’un Beşiktaş ilçesinden İzmir’e yaklaşık 5 saatte ulaşılabildiğini belirten Akkurt yolda mola verilmesi halinde sürenin daha da uzayacağına dikkat çekti.

Akkurt ayrıca yol üzerinde henüz yeterince otoyol tesisi ile benzin istasyonu bulunmadığını ve yola çıkacak sürücülerin tam depoyla yola çıkmaları gerektiği uyarısında bulundu.

Navigasyon şirketleri de 3,5 saatte gidemiyor

Yol ücret fiyatlarının fahiş olması sebebiyle vatandaşlar tarafından eleştirilen proje hız limitlerine uyarak 400 km’den fazla bir mesafeyi 3,5 saatte alınabileceği vaadiyle ‘kabul edilebilir’ olarak tanımlanıyordu.
Ancak Sözcü gazetesinin haberine göre Türkiye’de çokça kullanılan navigasyon firması Yandex’in verilerine göre de, yeni otoyol kullanılarak İstanbul Fatih’ten Avrasya tüneli kullanılarak İzmir Alsancak’a 4 saat 30 dakika gibi bir sürede ulaşılabiliyor. Yaklaşık 5 saat süren bu yolun maliyeti 500 liradan fazla.
Eski yol da 5 saat civarında sürüyor
Apple firmasının cep telefonlarında kullandığı harita uygulamasına göre eski yoldan yapılan yolculuklarda ise İstanbul Fatih’ten İzmir’e gidiş süresi yaklaşık 5 saat sürüyor. Her iki yolculuğunda Avrasya tüneli ve Osmangazi Köprüleri kullanılarak yapılması gerekiyor.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin