Yeni orman katliamı Akkuyu’da

Kaz Dağları’nda altın aramak için yapılan ağaç katliamına tepkiler sürerken benzer bir olayın Mersin’de inşası devam eden Akkuyu Nükleer Santrali alanında yaşandığı ortaya çıktı.

Bölgenin havadan çekilen görüntülerinde de ağaçsızlandırmanın etkileri görülüyor.

CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen de, ağaçların kesilerek çevreye verilen zararla ilgili, Türkiye’nin uluslararası şirketlerin ve yerli ortaklarının talan alanı haline getirildiğini belirterek “Kar hırsı, rant ve para uğruna çocuklarımızın geleceğinden çalınıyor. Görüntülere bakınca burada daha şimdiden nükleer bir patlama yaşanmış gibi” diye konuştu.

Antmen, “Doğamız yok ediliyor ve yağmalanıyor. Yerin üstü de altı da peşkeş çekiliyor. HES’lerle akarsular kuruyor, RES’lerle ormanlar kesiliyor, ‘havalimanı, köprü yaptık’ diyebilmek için düşünülmemiş, ölçülmemiş, yanlış planlanmış projelerle Türkiye’nin doğası talan ediliyor. Yandaş firmalar daha da zengin olsun diye ormanlarımız, canlılar ve sularımız yok ediliyor. Oysa doğa bize ait değil. Bizler de doğanın bir parçasıyız. Biz doğamızı çocuklarımızdan ödünç aldık” uyarısında bulunurken, eleştirilerini şu sözlerle sürdürdü:

“Gelişmiş ülkelerde kişi başına düşen yeşil alan miktarı en az 30 metrekare iken bu oran Türkiye’de sadece 4 metrekare. Türkiye şu anda Doğa Koruma Kriterlerine göre 180 ülke arasında 177. sırada. Biyolojik Çeşitlilik ve Yaban Hayatı kategorisinde 180 ülke arasında 177. sıradayız. Türkiye, AKP iktidarı döneminde Çanakkale büyüklüğünde ormanlık alanını maalesef kaybetti.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin