Yeneroğlu’ndan Bakan yardımcısına: “Otoriter, güvenlikçi, savunmacı, vatandaşa tepeden bakan bir 28 Şubat zihniyeti”

AKP’den istifa eden Bağımsız İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nün, 21 aydır cezaevinde bulunan Furkan Vakfı kurucusu Alparslan Kuytul hakkında “dini istismar eden bir oluşumun lideri” diye bahsetmesine tepki gösterdi.

Yeneroğlu, sosyal medya hesabından emniyetin basın açıklamasını paylaşarak, “Polis hangi yetkiyle ‘dini istismar’ tespiti yapıyor, bunun hukukta dayanağı ne?” ifadelerini kullandı.

Yeneroğlu’nun açıklamalarına İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce ise ‘kifayetsizsiniz’ diyerek cevap verdi. Bunun üzerine Yeneroğlu, İnce için “Siz nerden nereye geldiniz, ben adınıza üzülüyorum. Sivil ve vicdan okulu mgv’den otoriter, güvenlikçi, savunmacı, vatandaşa tepeden bakan bir 28 Şubat zihniyeti. Kifayete gelince, size hukuk dersi verebilirim. Fakat sizde bu anlayış varken, polis ne yapsın? Yazıklar olsun!” ifadelerini kullandı.

Gaziantep polisinin açıklaması üzerine Yeneroğlu ilk önce şunları yazdı:”Gaziantep Emniyet Müdürlüğü’nün basın açıklaması baştan aşağıya 90lardan hatırladığımız temel hakları hiçe sayan reddiyeci ve savunmacı bir refleks. Eskileri hatırlamak zorunda kalmak ne kadar acı. Polis hangi yetkiyle ‘dini istismar’ tespiti yapıyor, bunun hukukta dayanağı ne?

Yeneroğlu’na açıklamalarına cevap veren İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce ise, bu ifadenin savcılık iddianamelerinde de olduğunu iddia ederek, “Savcılık iddianamesinde yer alan ifadenin kullanıldığı açıklamayı eleştirmekte dahi kifayetsizsiniz” dedi. İnce, “Açıklamayı çarpıtmak görevinizin sorumluluğuyla bağdaşmaz. Kamu düzenini bozmaya çalışanlara arka çıkışınız öfkenizin ve kininizin yansımasıdır” ifadelerini kullandı.

Muhterem İnce’nin açıklamasına cevap veren Yener ise twitter şunları söyledi:

“Kamu görevlisi olarak bir milletvekiline yönelik bu dil yakışıksızdır. Kem söz sahibine aittir. Seviyenize düşmem. Gün gelecek bu üslubunuzdan dolayı utanacaksınız! Bizi ayıran hukuk ve vicdandır. Öfke ve kin benim yolumdan geçmez, ama siz kurumsallaştırdınız maalesef!”

“Hukuk devletini tahrip eden bu zihniyettir maalesef. Hakaret ederek,üstenci dil kullanarak insanları susturacaklarını zannederler.Ülkenin iç güvenliğinden ve özellikle huzurundan sorumlulular bir milletvekili ile bu dille konuşursa,vatandaş ne yapsın!Sizi nezakete davet ediyorum!”

“Otoriter, güvenlikçi, savunmacı, vatandaşa tepeden bakan bir 28 Şubat zihniyeti”

“Siz nerden nereye geldiniz, ben adınıza üzülüyorum. Sivil ve vicdan okulu mgv’den otoriter, güvenlikçi, savunmacı, vatandaşa tepeden bakan bir 28 Şubat zihniyeti. Kifayete gelince, size hukuk dersi verebilirim. Fakat sizde bu anlayış varken, polis ne yapsın? Yazıklar olsun!”

“Sizi istifaya davet ediyorum! Hiçbir memur halkın temsilcisi bir milletvekili ile bu dille konuşamaz, tehdit edemez! Yasal görevim aynı zamanda yürütmeyi denetimdir. Kolluk gücüne sahip makamınıza layık olmadığınızı gösterdiniz. Bu anlayışınız ülkeyi korku iklimine dönüştürdü.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin