Yeneroğlu, polisin tehdit ettiği Somalili Abdullah’ı ziyaret etti: Irkçılık toplumu zehirliyor, Türkiye’ye zarar veriyor

Polisin, Somalili Mohamed Isse Abdullahı’nın 2019’dan bu yana Ankara Kızılay’da, işlettiği restoranına, Sizi burada istemiyoruz, sınır dışı edeceğiz, dükkanınızı kapatacağız” diyerek baskın yapmasına tepkiler gelmeye devam ediyor.

Konuyu TBMM gündeme taşıyan DEVA Partisi İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, baskına maruz kalan Mohamed Isse Abdullahı ziyaret etti. Ziyareti sosyal medya hesabı Twitter’dan paylaşan Yeneroğlu, ”Bu akşam Kızılay’da Saab Cafe’yi ziyaret ettim. Çankaya ilçe emniyet müdürlüğünün hukuksuz baskılarından bunalan Türkiye’de iki üniversite bitirmiş Somalili Mohamed Bey ile Etiyopya uyruklu Türk vatandaşı Mesaret Hanımefendi ile tanıştım. Yaşadıkları ülkem adına utanç verici” dedi.

Yeneroğlu ayrıca ”Maalesef yabancı düşmanlığı ve ırkçılık son yıllarda o kadar arttı ki bu durum toplumu zehirlediği gibi kurumları faşizan yöntemlere itiyor ve Türkiye’nin hem demokrasisine hem de ekonomisine çok büyük zarar veriyor” ifadelerine yer verdi.

Yeneroğlu devamında şu paylaşımlarda bulundu:

”Ben Avrupa ülkelerinde ömrümün 25 yılını ırkçılığa, Türk ve İslam düşmanlığına karşı mücadele ile geçirmiş birisiyim. Bu düzeyde herkesin gözünün önünde gerçekleşen ve emniyet müdürlüğünde birilerinin başını çektiği konsantre bir kurumsal ırkçılık ile çok az karşılaştım.”

”’Ankara’dan Somalilileri çıkartacağım’ kararlılığını defaatle muhataplarının yüzüne haykırmış bir emniyet yetkilisi ve bu kararlılıkla kanunsuzluğu kendine yol edinmiş bir anlayışın uygulamalarını anlatacağım kısaca. Nasıl olsa siyahi, nasıl olsa yabancı herşey meşru tutumu”

”İşyerlerine taciz, keyfi aramalar, keyfi gözaltılar, izinli işletmelere kapatma baskısı, restorana girip bağırıp çağırma, müşterileri sindirme, mülk sahiplerine kira kontratını fesh edin baskısı, işletmeye ortak dayatması, zorla işletme adlarının değiştirtilmesi vs vs… ”

”Mafyavari baskılar Nisan 2021’de yabancı düşmanlığı ve ırkçılığı kendine yol edinmiş ulusal bir gazetenin hedef göstermesi ile başlamış. Hedef gösterilen berber kapatılmış, restoranların ismi değiştirilmiş, çoğu Somalili işletme sahibi baskıdan bunalıp çekip gitmiş.”

”Bitmeyen baskılar neticesinde Kafi restoranın sahibi emniyetin hukuksuz talepleri üzerine yabancı isim gerekçesiyle Kafi restoranı adını Dünya Sofrası olarak değiştirmiş, yetmemiş Anadolu Lokantası yapmış, baskılar devam edince işletmeyi devredip geldiği Kanada’ya dönmüş.”

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin