YDP lideri Miçotakis, Yunanistan seçimini nasıl kazandı?

Yunanistan’da gerçekleşen genel seçimlerin ardından, İçişleri Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre sandıkların yüzde 90’ı açıldı. Buna göre oyların yüzde 39,8’ini alan ana muhalefet muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi (YDP) tek başına hükümet kurabilecek çoğunluğu elde ediyor.

YDP lideri Kiryakos Miçotakis, iktidardan düşen Syriza’nın lideri Aleksis Çipras’tan Başbakanlık görevini teslim alacak. Peki, Miçotakis kim ve bu başarıyı nasıl elde etti?

BBC Türkçe’nin haberine göre, Miçotakis’in ailesinde birçok kişi, daha önce siyasette önemli görevler üstlendi. Babası Başbakanlık, ablası da dışişleri bakanlığı yapmıştı.

Kiryakos Miçotakis, Yunanistan’ın eski başbakanının oğlu. Babası Konstantinos Miçotakis, 1989-1992 arasında bu göreve gelmişti. Kendisinden 14 yaş büyük ablası Dora Bakoyannis de bir süre Atina Belediye Başkanlığı yapmış; ardından Dışişleri Bakanlığı görevini yürütmüştü.

Sosyalist Papandreou ve muhafazakâr Karamanlis aileleriyle birlikte Miçotakis ailesi de, uzun yıllar Yunan siyasetinde etkili oldu.

Ekonomik kriz ve radikal solun etkisi

Uzun yıllar süren bu etki, 2009’da başlayan ekonomik krizin ardından 2015’te radikal sol Syriza’nın iktidara gelmesiyle değişti. Muhafazakâr Yeni Demokrasi Partisi’nin 2015’te aldığı bu yenilgi, o dönem “devrim” olarak nitelense de, kaybettiği gücünü geri kazanması 4 buçuk yıl sürdü.

2015’te iktidarda olan koalisyon hükümeti, ekonomi politikalarında başarısız olmak ve Yunan halkını çok sert tasarruf önlemlerine mecbur bırakmakla suçlanmıştı.

Kiryakos Miçotakis, o dönemin koalisyon hükümetinde Yönetimsel Reformdan Sorumlu Bakan’dı. Uluslararası mali yardımları alabilmek için atılması gereken adımlardan biri olan binlerce memurun işten çıkarılması görevi, ona verilmişti.

McKinsey şirketinin eski danışmanı, ABD’deki Harvard ve Stanford Üniversitelerinde eğitim alan Kiryakos’un sadece kendisi değil, tüm ailesi de halkın 2015’te seçimle görevden aldığı yönetimin önemli bir parçası olarak görülüyordu.

Syriza partisinin lideri Aleksis Çipras

Miçotakis erken seçimi nasıl kazandı?

Liberal bir politikacı olarak görülen 51 yaşındaki Miçotakis, Ocak 2016’da partisi YDP’nin liderliğine seçildi. O tarihten itibaren de sol koalisyon hükümeti ve Başbakan Aleksis Çipras’a yönelik sert bir tutum takındı.

Ekonominin çok yavaş ilerlediğini ve hükümetin sadece Avrupa Birliği, IMF ve Avrupa Merkez Bankası’ndan gelecek mali yardımlara odaklandığı konusunda eleştirilerini sürdürdü: “Çipras her şeyini bu kurumlara verdi ancak karşılığında hiçbir şey almadı.”

Son dönemde Çipras’ın Yunanistan’ın kuzey komşusu Makedonya’daki isim değişikliğine onay vermesi de, protestolara ve tepkilere sebep olmuştu. Miçotakis, bu tepkiden de faydalanarak Çipras’a yönelik eleştirilerini artırdı.

Yunanistan Parlamentosu, resmi adı “Eski Yugoslav Cumhuriyeti Makedonya” olan komşu ülkenin adının “Kuzey Makedonya Cumhuriyeti” olarak değiştirilmesini öngören anlaşmayı, ocak ayında onaylamıştı.

Makedonya anlaşmasında değişiklik vaadi 

Ana muhalefetteki muhafazakar YDP ile KİNAL, ANEL ve aşırı milliyetçi Altın Şafak Partisi anlaşmaya ret oyu vermişti.

Anlaşmanın Yunan Parlamentosu tarafından da onaylanmasından sonra, yaklaşık 3 milyon nüfuslu Makedonya Cumhuriyeti’nin yeni adıyla NATO ve AB üyeliğinin de yolu açılmış oldu.

Miçotakis, Makedonya Cumhuriyeti’ne “Makedon kimliği” ve “Makedon dili” hakkını tanıyan bu anlaşmanın Yunan ulusal çıkarlarına aykırı olduğu gerekçesiyle iktidara geldiklerinde anlaşmanın olumsuzluklarını gidermek amacıyla elinden gelen her şeyi yapacağını söyledi.

Mayıs sonunda yapılan Avrupa Parlamentosu seçimlerinde de partisi yüzde 33 oy alınca, yüzde 24’ün altına düşen iktidar partisi SYRIZA, erken seçime gitme kararı aldı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin