‘Havuz medyası’ yalanda sınır tanımıyor: Cengiz Çandar ve İhsan Eliaçık’ı Kamışlı’ya ışınladılar!

AKP iktidarının beslediği ve ‘havuz medyası’ olarak bilinen yayın organlarında Suriye’nin Kamışlı şehrinde yapılan bir toplantı ile ilgili yalanlarla dolu bir haber yayınlandı.

Yeni Şafak gazetesi ve A Haber televizyonu, Birleşmiş Milletler’den (BM) fon alan Rojava Stratejik Araştırmalar Merkezi’nin Amude’de terör örgütü IŞİD’in ele alınacağı bir toplantı düzenlediğini iddia etti. Her iki yayın organı, toplantıya Türkiye düşmanlığı ile tanınan bir çok ismin katıldığını ileri sürdü. Gazeteci Cengiz Çandar ve ilahiyatçı İhsan Eliaçık da fotoğrafları paylaşılarak bu isimler arasında gösterildi.

Ancak hem Çandar, hem de Eliaçık, sosyal medya hesaplarından açıklama yaparak haberi yalanladı. Her iki isim de söz konusu toplantıya katılmadığını belirtti. Kamışlı’daki toplantıya gittiğini Yeni Şafak’tan öğrendiğini belirten Çandar, “A Haber beni oraya ışınlamış olmalı.” dedi. Adalar’da kitap fuarında olduğunu açıklayan Eliaçık da “Yurt dışına çıkabilmem için savcıdan özel izin mi aldınız?” diye sordu.

Çandar ve Eliaçık’ın açıklamaları şöyle:

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin