Yazgülü Aldoğan askeri öğrencileri yazdı: ‘Bu gençler bayram kutlamak bir yana 6 yıldır cezaevinde çürütülüyor’

Cumhuriyet gazetesi yazarı Yazgülü Aldoğan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla kaleme aldığı yazısında 15 Temmuz’dan beri zulme uğrayan askeri öğrencilerin durumunu köşesine taşıdı.

15 Temmuz’da yaşları küçük olduğu için hakkında işlem yapılamayan eski askeri öğrencilerin 18 yaşına geldiğinde ankesör suçlamasıyla tutuklandığına dikkat çeken Yazgülü Aldoğan, geçtiğimiz hafta tutuklanarak yeniden cezaevine gönderilen tıp fakültesi 3. sınıf öğrencisi Mustafa Enis Durak’ın tutuklanmadan önce başını annesinin omzuna yasladı çaresizliğin fotoğrafı hatırlattı. 15 Temmuz’dan sonra kapatılan Maltepe Askeri Lisesi öğrencisi Mustafa Enis Durak 6 ay içinde üçüncü kez tutuklanarak 11 Mayıs’ta yeniden cezaevine gönderilmişti.

15 Temmuz’dan sonra tutuklanıp müebbet hapis cezasına çarptırılan eski askeri lise öğrencilerin günah keçisi ilan edildikten sonra 6 yıldır Silivri Cezaevi’nde unutulduğuna dikkat çeken Yazgülü Aldoğan’ın ‘Onlar bayram yapamıyor’ başlıklı Cumhuriyet gazetesindeki köşe yazısı şöyle:

‘‘Bu ülkenin kurucu önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 19 Mayıs’ı gençlere armağan ederek ülkeyi koruma, kollama, sahip çıkma görevini de onlara Gençliğe Hitabe’siyle vermişti. Gençler bir ülkenin geleceğidir, ülkenin sahibidir. 20 yıllık AKP iktidarının sonunda gençlerin elinde ne var? İşe yaramayan diplomalar. İşsizlik. Umutsuzluk. Gençler, umutsuz. Bezgin. Güvensiz. Öfkeli! Bunları her gün konuşuyoruz, bugün başka gençlerden söz etmek istiyorum: Bir avuç gökyüzünü tel örgü olmadan görmeye hasret kalmış gençlerden! Altı senedir cezaevinde unutulmuş askeri öğrencilerden. Ve yenilerinden: Mesela Mustafa Enis’ten. 14 yaşında askeri okul öğrencisi iken suçlanmış. Yedi yıl ceza almış. Yaşı tutmadı diye yatırılmamış. Şimdi tıp fakültesi ikinci sınıfta okurken yaşı tuttu diye alıyorlar cezaevine. Tutuklanmadan önce son kez annesinin omzuna başını dayamış fotoğrafı hangimizin içini sızlatmadı?

Tutuklanmadan önce Mustafa Enis Durak’ın annesi Nur Durak’ın omzuna başına yasladığı fotoğrafı hafızalara kazındı.

15 Temmuz’da yaşları 18’in altında olduğu için tutuklamadıkları askeri lise öğrencilerini şimdi ankesör suçlamasıyla alıyorlar. Arandıkları zaman 13-15 yaşındaydı bu çocuklar. Büyüsünler diye beş yıl beklenmiş. Gözaltına alındıkları tarihi suç tarihi olarak belirleyip ağır cezada yargılıyorlar.

İNTİHAR ETTİ

Işıklar Askeri Hava Lisesi’nden mezun olmuş, ağabeyi birinci sınıf Hava Harp Okulu öğrencisi, darbeye teşebbüsten müebbet hapis cezası almış. Altı yıldır cezaevinde. Bu haksızlıklara, ağabeyinin özlemine, onun cezaevinde olmasına dayanamadığı için intihar etti. İçerideki ağabeyine de haber verilmedi. Verilse sanki cenazeye mi gelebilecekti, yoksa o da mı intihar edecekti?

1996 doğumlu olan Ahmet Özdemir, Isparta’da acemi birliğini tamamladıktan sonra İstanbul’da Metris Kışlası’na geleli daha 5 gün olmuştu.

BEŞ GÜNLÜK ER

15 Temmuz gecesi darbeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla müebbet hapisle cezalandırılan gençlerin içinde beş günlük er de var. Köyünde çobanlık yapan kekeme gencin avukatı bile yoktu. Ailesinin parası olmadığı için çocuklarını görmeye bile gelemiyor, ziyaretçisi de yok!

UYUŞTURUCU SUÇLUSUNA BİR SAAT OLAN TELEFON KONUŞMASI BİLE ONLARA 20 DAKİKA

Bu çocukların mahkemelerini izledim. Avukatların hemen hiçbir talebi yerine getirilmedi, deliller yeterince incelenmedi, çocukların savunmalarına önem verilmedi. Mahkeme hepsini darbeye teşebbüsten müebbete mahkûm etti. Yargıtay’da karar bozulduğu halde öğrenciler tahliye edilmedi. Yerel mahkeme kararında ısrar etti. Çocukların Silivri’de gördüğü kötü muamele de cabası. Dayak mı yemediler, soğuk suyla yıkanmak zorunda mı kalmadılar, battaniyeleri mi alınmadı? Çoğunun ailesi uzak illerde oturuyor, hele bu zamlarla görüşe gidip gelemiyorlar. Uyuşturucu suçlusuna bir saat olan telefon konuşması bile onlara 20 dakika! Kimilerinin ailesi gelip giderken yollarda trafik kazası geçirip öldü!

Silaha ellerini sürmedikleri halde müebbet hapis cezası verilen harbiyeli kız öğrenciler Nagihan Yavuz, Nimet Ecem Gönüllü, Şuheda Sena Öğütalan

ONLAR BAYRAM KUTLAMAK BİR YANA, ADETA YAŞAMIYOR

15 Temmuz, bir darbe kalkışması mıdır, önceden biliniyordu da niye engel olunamadı? Tek suçları komutanlarının emriyle kamuflaj giyip otobüslere binmek olan ve ne olup bittiğini anlamadan bir cehennem gecesi yaşayıp tutuklanıp eziyet görmek, üstüne ömür boyu hapse mahkûm olmak, bunların elbet bir gün hesabı sorulacak. Ama 18-20 yaşında hapse atılan bu gençler günah keçisi olarak altı yıla yakın cezaevinde çürüyor! Gençliğe armağan edilmiş bir bayramda, kendi paylarına ömür boyu hapse mahkûm edilmiş olmak düşen bu gençleri de hatırlayın. Düşünün! Onlar bayram kutlamak bir yana, adeta yaşamıyor.’’

 

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin