Yazar Aslı Topuz: 15 Temmuz, Türkiye’nin en küçük sorunuymuş!

Son dönemde insan hakları ve Türkiye’de yaşanan güncel gelişmelere dair yorumlarıyla dikkat çeken yazar Aslı R. Topuz, 15 Temmuz’un Türkiye’nin en küçük sorunu olduğunu söyledi. Muhalefetin ‘ikiyüzlü’ tavrına dikkat çeken Topuz, “Darbe sevicilik Cemaat’in değil, onların karakteridir. 15 Temmuz yaşandı bitti, aydın geçinen insanların yaşanan insan hakları ihlallerindeki tavrı bana şunu öğretti; 15 Temmuz, darbe bizim en küçük sorunumuzmuş aslında. Öyle şeyler yüzeye çıktı ki, darbe bunlar içinde en küçük sorun. Zamana yayılan ırkçılık, ilkesizlik, ahlaksızlık… O maskelerin düşmesi… Boğulan insanlara bile ‘oh olsun’ dediler. Onların gerçek karakterini gördük 15 Temmuz’dan sonra. O ırkçılık, o karakter 10 tane darbenin öldüreceğinden daha fazla insan öldürüyorlar. Onlar f.tö dedikçe bir yerlerde insanlar ölüyor.” ifadelerini kullanıyor.

Gazeteci Aydoğan Vatandaş’ın ‘Politurco’ programında yazar Aslı R. Topuz ve ihraç akademisyen Dr. Kemal Şahin gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Aslı Topuz, kendisini iktidarın ‘zıttı’ olarak tanımlayan kesimlerin en kritik anlarda iktidara destek verdiğini hatırlattı.

‘Ulusalcı, ultra Kemalist’ kesimlerin 15 Temmuz sonrasında insan hakları konusunda çok kötü bir sınav verdiğini anlattı. Gazeteci Can Dündar’ın konuyla ilgili bir paylaşımını değerlendiren Topuz, “Ultra Kemalistler, insan hakları, demokrasi tezini, konusunu doğrudan Batı’nın kaynaklarından öğrenmiyor. Batılılaşmayı ‘Atatürk’ün batılılaşmaya nasıl baktığına anlayarak çözmeye çalışıyorlar. Buradan şu karara veriyorum; devletin resmi ideolojisi aslında ülkenin gerçek batılılaşma serüveni üzerinde ciddi bir kayyımlık. ‘Atatürk buna bakmış, incelemiş, buna karar vermiş. Sen de böyle bakacaksın’ diyorlar. Aslında o insanların ‘batılılaşma’dan bahsettikleri şey Atatürk’ün batılılaşmaktan ne anladığı.” diyor.

Türkiye’de ‘devletin’ kendisinin ‘kutsal’ sayıldığını kaydeden Topuz, “Ben devletten korkmamalıyım, ona güvenmeliyim. Aslında ‘ultra’ Kemalistlerin AKP’de gördükleri şey kendileri. Batılılaşma serüveni ulusalcılar, kendisini ‘Kemalist’ olarak tanımlayanlar için istedikleri durakta inebilecekleri bir trenmiş. Bu kesim, bu ideoloji 15 Temmuz’a AKP’den daha fazla muhtaçmış. AKP bıraksa onlar bırakmayacak gibi görünüyor. 15 Temmuz AKP’ye olduğu kadar onlara da yaradı. Tükenmek üzere olan ideolojiyi 15 Temmuz’la sulamaya çalıştılar.” ifadelerini kullanıyor.

PROGRAMI İZLEMEK İÇİN LÜTFEN LİNKİ TIKLAYIN

DR. KEMAL ŞAHİN: CEMAAT’İN FİKİRLERİ İKTİDARDA SÖZÜNÜ BİR APTAL BİLE SÖYLEYEMEZ

Aydoğan Vatandaş, Can Dündar’ın, Nureddin Nebati’nin Maliye Bakanı olmasının ardından paylaştığı, ‘Cemaat’in üyeleri zindanda, fikirleri iktidarda’ tweetini hatırlatarak, “Can Dündar gibi sol aydınların ‘f.tö’ çizgisini umarsızca aşmasını devletin kırmızı çizgisini aşmamasıyla mı açıklıyorsunuz?” sorusu üzerine Dr. Kemal Şahin, “Türkiye’de yaşıyorsanız bu kırmızı çizgiyi ihlal etmemeniz, Cemaat’e vurmanız beklenir. Fakat Can Dündar için bu geçerli değil. Can Dündar bunu muhalifine vurmak için bir silah olarak kullanıyor. ‘F.tö’nün fikirleri iktidarda’ diyor. Bunun böyle olmadığını kendisi de biliyor. Can Dündar sonuçta zeki bir insan. Bunu bir aptal bile söylemez. Cemaat’in fikirleri iktidarda ise neden herkes cezaevinde? Yalan söylüyor. Bugün Erdoğan’ın Cemaat’çi birisini ataması mümkün değil. Trajikomik bir ifade.” diyor.

MUHALEFET HER ‘FETÖ’ DEDİĞİNDE BİR YERLERDE BİRİLERİ ÖLÜYOR

Programda CHP’li Özgür Özel’in, “Darbe başarılı olsaydı Fethullah Gülen, Humeyni gibi Esenboğa’ya inip saraya yerleşecekti. İlk ziyaretine de bu Arap Emiri gelecekti.” sözleri de değerlendirildi. Aslı Topuz, “Darbe sevicilik Cemaat’in değil, onların karakteridir. 15 Temmuz’a kadar darbenin şakşakçısı olan CHP, 15 Temmuz’dan sonra birden darbelere karşı oldu. En büyük demokrasi savunucusu oldu. Bu yalan. Bu eşyanın tabiatına aykırı. 15 Temmuz yaşandı bitti, biz aydın geçinen insanların bu insan hakları ihlallerindeki tavrı bana şunu öğretti; 15 Temmuz, darbe bizim en küçük sorunumuzmuş aslında. Öyle şeyler yüzeye çıktı ki, darbe bunlar içinde en küçük sorun. Zamana yayılan ırkçılık, ilkesizlik, ahlaksızlık… O maskelerin düşmesi… Boğulan insanlara bile ‘oh olsun’ dediler. 15 Temmuz gerçek bir darbe idiyse 250 kişi öldüğü söyleniyor. 15 Temmuz sonrası ‘f.tö’ söylemine sahip çıkıldığı için kaç insan öldü? Meriç’te kaç insan boğuldu? Kaç insan cezaevlerinde kanser tedavisi engellendiği için can verdi? Kaç insan işkence yaşadı? Darbe bizim küçük sorunumuz. Burada CHP ve aydın geçinenler korkunç bir ikiyüzlülük yansıtıyor. İlkesizlik, ahlaksızlık, batılılaşmayı hiç anlamama… Onların gerçek karakterini gördük 15 Temmuz’dan sonra. O ırkçılık, o karakter 10 tane darbenin öldüreceğinden daha fazla insan öldürüyorlar. Onlar f.tö dedikçe bir yerlerde insanlar ölüyor.” ifadelerini kullanıyor.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin