Yazar Aslı Erdoğan: En az 10 yıl daha Türkiye’ye dönemem

Özgür Gündem davası sebebiyle 4 ay tutuklu kalan, tahliye olduktan sonra da Almanya’da yaşamaya başlayan yazar Aslı Erdoğan, Türkiye’ye dönmeyi düşünmediğini söyledi. Ülkesine dönme umudunun giderek azaldığını ifade eden Erdoğan, en az 10 yıl yurt dışı için plan yapması gerektiğini anlattı.

Özgür Gündem gazetesine yönelik açılan dava kapsamında ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla Ağustos 2016’da tutuklanan yazar ve gazeteci Aslı Erdoğan, yaklaşık 4,5 ay cezaevinde kalmıştı.

2017 yılından bu yana Almanya’da yaşayan uluslararası ödüllere sahip yazar, 2009’da çıkardığı ‘Taş Bina ve Diğerleri’ adlı kitabının Almanca basılmasını ve Türkiye’deki gelişmeleri DW Türkçe’ye değerlendirdi. Erdoğan’ın verdiği röportajın bir bölümü şöyle:

– Sizin gazeteci olarak kaleme aldığınız yazılar kadar romanlarınızda da odak noktasını mağdurlar oluşturuyor. Bu noktaya yoğunlaşma nereden geliyor?
Bu bilinçli bir seçim. Mağdurların hikayesi, insanlık ve içinde yaşadığımız dünya için asli bir unsur. Yoksa kocaman bir boşluk olurdu ve manada bir eksiklik yaşanırdı. Ancak diğer taraftan da bu tamamıyla bilinçli bir seçim değil. Ben de diğer insanlar gibi kendi geçmişimin, özellikle de çok zor geçen çocukluğumun ürünüyüm. Muhtemelen hâlâ daha annemi, zorba babamdan korumaya çalışıyorum. Ancak bu seçimimin arkasında duruyorum. Ben mağdurun yanındayım. Ben de bir mağdurum. Neden kazananlarla dayanışma içerisinde olayım ki?

– Almanya’ya 2017’de geldiniz. Burada nasıl bir hayatınız var?
Buradaki hayatım benim için bir geçiş, bir köprü. Buraya tam olarak yerleşmedim. Türkiye’deki suçlular acele etmiyor. İki buçuk sene geçmiş olmasına rağmen dava sürecim devam ediyor. Valizimi tekrar toplamam gerekirse diye burada kök salmamaya çalışıyorum. Bu şekilde yaşamak kolay değil.

– Türkiye’ye dönmek istiyor musunuz?
Hayır, muhtemelen başka bir yere giderim. Türkiye’ye geri dönme umudum giderek azalıyor. Duruma gerçekçi baktığım zaman önümüzdeki en az 10 seneyi yurt dışında geçirmek üzere plan yapmam gerekiyor. Günümüzde Türkiye’de mahkeme önünde olanlara çok ağır cezalar veriliyor.

– Ülkenizdeki durumun değişeceğine dair çok mu az umut taşıyorsunuz?
Şu anda Türkiye’de 300 binden fazla tutuklu bulunuyor. Ben tutuklandığım zaman bu sayı 160 bindi. Türkiye rekor üstüne rekor kırıyor. Ülkede yaklaşık 170 gazeteci hapiste, çok sayıda Halkların Demokratik Partisi (HDP) yöneticisi ve üyesi tutuklu. Türkiye’de yeni cezaevleri inşa ediliyor. 2021 yılına kadar hapishanelerdeki kapasitenin 500 bine çıkması hedefleniyor. Durum çok üzücü; Alman basınında yansıtılandan çok daha üzücü.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin