Uzunkaya’dan U dönüşü: ‘Gözü dönmüş’ ifadesini sözün gelişi söyledim

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenazesinde saldıranlarla ilgili yaptığı yorum konusunda geri adım attı. Uzunkaya, ‘polisiye terim’ olarak nitelediği ‘gözü dönmüş’ ifadesini ‘sözün gelişi’ söylediğini belirtti.

Uzunkaya, Sözcü gazetesine verdiği röportajda saldırganlar hakkında “Son derece agresif ve gözü dönmüş yüzlerce, belki binin üstünde insan” demişti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun saldırganları değil de şehit cenazesine giden Kılıçdaroğlu’nu hatalı bulmasının ardından Uzunkaya Facebook hesabından bir açıklama yaptı.

Haberini yapan Saygı Öztürk’ün, “Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu evden çıkarılması esnasında kendisine şapka -üniforma verilmesine ilişkin bir öneriniz oldu mu, olduysa amacı neydi?” şeklinde soru yönelttiğini kaydeden Uzunkaya, kendisinin WhatsApp üzerinden şu bilgi notunu yazdığını aktardı:

Kılıçdaroğlu’na şapka takma önerisi yapmış

“Bahsettiğiniz konu sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bulunduğu evden dışarı çıkış esnasında evin çıkış kapısının tam karşısında ve heriki alanda bulunan son derece agresif ve gözü dönmüş yüzlerce/ belki binin üstünde insan arasından birilerinin taş veya başka tehlikeli bir cisim atma mesafesinde olması nedeniyle sadece sayın Kılıçdaroğlu’nun evden çıkışı esnasında riske edilmemesi, herhangi bir taş ya da başka bir cismin zarar vermemesi amacına matuf bir öneri olarak kendisine kibarca şapka takmasını önermiştim, zaten kendisi de teşekkür ederek bu öneriyi kabul etmedi.

Olay tamamen bundan ibaret olup, tamamen Sn. Genel Başkanın en küçük bir zarar görmemesi içindi. Bu öneri bir güvenlik zafiyeti anlamına gelmeyeceği gibi aksine korunmak istenen kişiye gösterilen bir ihtimamın da gereğidir ve ben de zaten tamamen bu amaçla önermiştim.”

Yıllardır kullanılan polisiye bir terimmiş

Ardından bilgi notunda geçen “…son derece agresif ve gözü dönmüş yüzlerce / belki binin üstünde insan…” ifadesiyle ilgili şu düzeltmeyi yaptı: “Buradaki ‘gözü dönmüş’ tanımı sözün gelişi olarak söylenen ve yıllar boyunca kullanılan bir polisiye terim olup, tamamen olay esnasında evin etrafında toplanan ve bütün ikaz ve uyarılara rağmen dağılmayıp slogan atan/attıran insanların mevcudiyetine vurgu yapma amacına matuftu ve kastedilen de açıkça buydu.”

Uzunkaya ayrıca, “Haber içeriğinde geçen diğer pek çok hususla ilgili olarak 22.04.2019 günü Sn. İçişleri Bakanımız tarafından tafsilatlı bir açıklama yapılmış bulunmaktadır” ifadelerini kullandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin