Yargıtay tatilde, binlerce tutuklu infazını tamamlamasına rağmen tahliye edilmiyor

İnsan Hakları Savunucusu HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevlerinde tutuklu olup infazını tamamlayan binlerce kişinin, Yargıtay tarafından yerel mahkemenin kararı onanmadığı için serbest bırakılmadığını söyledi. Gergerlioğlu, ׅ“Zalimce bir uygulama yapılıyor düşünün ceza almışsınız cezanızı çekmişsiniz ve denetimli serbestliğe çıkma zamanınız gelmiş ama Yargıtay tarafından kararın onanmadığı işlem görmediği seni denetimli serbestliğe çıkaramayız diyorlar! Ya o zaman şimdiye kadar onasaydınız!” ifadelerini kullandı.


Ömer Fakur Gergerlioğlu’nun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalar şöyle: “Ben daha cezamı çektim niye fazladan yatayım diyorsunuz? Hayır kardeşim Yargıtay onayacak peki Yargıtay çalışsın kararıma baksın diyorsunuz Yargıtay tatilde diyorlar yani neresinden baksanız gerçekten çok üzücü bir olay!”

BU GERÇEKTEN ZULÜMDÜR!

“Şu an fazladan yatan insanlar var! Kişi cezası bitmiş denetimliye ayrılması lazım! Cezaevi gözlem kurulu vay efendim sen örgüt koğuşundasın sana kanaat getirmedik diyor! Tarafsız koğuşa geçse numaradan geçmiştin örgütten ayrıldığına inanmıyorum diyor! Cezası bittiği halde insanların cezaevinden çıkarılmamaları gerçekten bir zulümdür, şiddetle kınıyorum binlerce böyle insan var bize böyle çok başvuru geliyor! Gerçekten bu büyük bir zulümdür bir an evvel bunun bitirilmesi lazım!”

DEVLET ÇÖKMÜŞ DURUMDA

“İnsanlara eza üstüne eza cefa üstüne cefa çektirmeyin. Ceza vermişsiniz ceza size az gelmiş yine ceza çektirmeye çalışıyorsunuz! Bu nasıl zalimliktir anlamak mümkün değil! Yargıtay kararı onadığı halde kişinin süresi bittiği halde denetimli serbestliğe çıkması gerektiği halde efendim işlemler gecikti, memurlar yok, bize emir gelmedi yok öyle böyle denilerek de tahliyesi yapılmayan insanlar olduğunu biliyoruz! Yargının bu denli acımasız bir siyasallaşma içine girmesi kabul edilemez! Adalet devletin nasıl temeliyse devletin temeli çökmüştür bunu net bir şekilde gösterir! Yargının kişiye zulmetmekle meşgul olduğunu gösterir ve son derece üzücü durumdur!”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin