Ali Babacan’dan basın özgürlüğü mesajı: Özgür sesler kesiliyor; bu demokrasi adına büyük bir utançtır

Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, ‘3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ dolayısıyla Twitter’dan basın özgürlüğü ile ilgili paylaşımlarda bulundu.

Babacan, mesajında özgür basının demokrasinin temel taşlarından ve güvencelerinden biri olduğunu, bunun doğrudan ya da dolaylı şekilde kısıtlanmasının, insan haklarına ve demokratik hukuk devleti ilkesine aykırı olduğunu söyledi. Babacan yayınladığı videoda ise ” Özgür sesler, yargı yoluyla veya çeşitli baskılarla kısılmaktadır. Bu demokrasi ve özgürlükler adına büyük bir utançtır.” ifadeleri kullanıldı.

Babacan’ın açıklamaları şöyle:

“Özgür basın, demokrasinin temel taşlarından ve güvencelerinden biridir. Basın özgürlüğünün doğrudan veya dolaylı olarak kısıtlanması, insan haklarına ve demokratik hukuk devleti ilkesine aykırıdır.

Basını özgür olmayan bir ülkede demokrasiden bahsedilemez. Bugün ülkemizdeki basın kuruluşlarının büyük bir bölümü devlet gücüyle iktidar partisinin yayın organına ve propaganda aracına dönüşmüştür. Özgür sesler, yargı yoluyla veya çeşitli baskılarla kısılmaktadır.

Bu demokrasi ve özgürlükler adına büyük bir utançtır

Bugün tam 91 gazeteci, haberleri ve fikirleri nedeniyle tutuklu veya hükümlü olarak hapiste tutuluyor, yazması engelleniyor. Türkiye, 2020 Dünya Basın Özgürlüğü Endeksinde 180 ülke arasında 154’üncü sırada bulunuyor. Bu demokrasi ve özgürlükler adına büyük bir utançtır.

Basının görevini bağımsız, tarafsız ve cesurca yapabilmesi için gerekli olan tüm şartları birlikte oluşturacağız. Gizleyecek bir şeyleriniz yoksa özgür basından korkmayın. 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü kutlu olsun. Özgür basının yaşadığı sorunların #DevasıVar”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin