Yargı reformu, AKP ile MHP’nin ‘Çakıcı anlaşmazlığı’ yüzünden ertelenmiş

15 Temmuz öncesi  Meclis’te yasalaşması beklenen Yargı Reformu Paketi’nin AKP ile MHP arasındaki anlaşmazlık yüzünden yeni yasama dönemine ertelendiği iddia edildi. AKP ve MHP’nin Terörle Mücadele Kanunu değişikliği ve organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın kapsama alınıp alınmaması konusunda anlaşamadığı öne sürüldü.

Milli Gazete’nin haberine göre, Yargı Reformu Strateji Belgesi doğrultusunda hazırlanan, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün de kısa zaman içerisinde TBMM’ye getirileceğini söylediği 1. Yargı Paketi’nin, başta Terörle Mücadele Kanunu’nda yapılacak değişiklikler olmak üzere kritik bazı düzenlemeler konusunda yaşanan tartışmalar sebebiyle ekim ayına bırakıldığı öğrenildi.

Mahkûm ve yakınları sürpriz bekliyor!

Yargı Reformu Strateji Belgesi, 30 Mayıs’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştı.  Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de paketin kısa sürede Meclis’e geleceğini açıklamıştı. Yine 10 gün önce AKP Grup Başkan Vekili Cahit Özkan, Yargı Reformu’nda sona gelindiğini ve ilk paketin 15 Temmuz’dan önce Meclis’e sevk edilip yasalaşacağını ifade etmişti.

Bu açıklamalar üzerine iyiden iyiye umutlanan tutuklu ve hükümlü yakınları, paketin ekim ayına bırakılmasıyla büyük hayal kırıklığı yaşadı. Cumhur İttifakı ortaklarının kendi aralarındaki anlaşmazlıktan dolayı paketin ertelenmesine sosyal medyadan tepki gösterildi.

AKP ve MHP; Çakıcı ve terör konusunda anlaşamadı

MHP ile AKP’nin Terörle Mücadele Kanunu değişikliği ve organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın kapsama alınıp alınmaması konusunda anlaşamadığı öğrenildi. MHP’nin Çakıcı’nın kapsama alınıp terör tanımı değişikliğine karşı çıktığı ifade edilirken, AKP’nin ise Çakıcı’nın kapsama alınmasına karşı çıktığı bildirildi. İttifak ortaklarının bu anlaşmazlıklarından dolayı düzenlemenin ertelendiği belirtildi.

15 Temmuz’dan hemen sonra tatile girmesi beklenen TBMM’ye bu saatten sonra sürpriz bir gelişme olmadığı taktirde Yargı Reformu ile ilgili bir paketin gelmesi beklenmiyor. Bu durumda paketle birlikte tahliye yolu gözleyen tutuklu ve hükümlülerle yakınları ekim ayını bekleyecek.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin