Yaptırım kararlarına böyle cevap verdi: Azdan az gider, çoktan çok!

AKP'li Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı'na karşı yaptırım kararı alan ülkelere tepkisini kendi üslübunca gösterdi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle Türkiye’ye yönelik açıklanan ‘yaptırım’ kararlarına, “Suriye’deki gelişmeler sebebiyle bizi ekonomik yaptırımla tehdit edenlere de diyoruz ki azdan az gider çoktan çok gider.” ifadeleriyle cevap verdi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Erdoğan, açıklamalarının büyük bir bölümünü Barış Pınarı Harekatı’na ayırdı. Avrupa’ya tepkiliydi. Yaptırım kararlarına ‘mafya’ ağzıyla cevap verdi. Erdoğan, “Suriye’deki gelişmeler sebebiyle bizi ekonomik yaptırımla tehdit edenlere de diyoruz ki azdan az gider çoktan çok gider. Bizde açtığınız her yaranın çok daha büyüğü sizin ekonominizde açılır. Bizim sakalımız çok daha gür şekilde yerine gelir ama sizin kayıplarınızın telafisi o kadar kolay olmaz. Sadece ve sadece teröristlerin çıkarlarını korumak için karşımıza çıktılar. Ey Batı, ey Arap ligi, ey azıcık da olsa ahlak sahibi olan tüm ülkeler bu devran elbet dönecek.” ifadelerini kullandı.

EYY ARAP LİGİ!

AKP rejiminin temsilcisinin hedefinde Arap dünyası da vardı. Erdoğan, “Ey Arap ligi acaba siz ne kadar Suriyeliyi kabul ettiniz? Yav siz Suriye’yi Arap liginden çıkardınız. Şimdi de Türkiye’ye hakaret etmek için Suriye’yi almak gibi bir projeyi hayata sokmaya çalışıyorsunuz. Yaşanan bu kaos ortamını fırsat bilen güçler DEAŞ altında bir cinayet makinesi icat etmiş ve ortaya salmıştır. Arap liginin bu mültecilerle ilgili bir kuruş destek verdiği bakî mi?” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN’IN AÇIKLADIĞI 6 HUSUS

“Türkiye Suriye’de ne Kürtleri ne Arapları değil sadece ve teröristleri hedef alıyor. İki, Türkiye operasyon bölgesinde kalacak DEAŞ’lıların sorumluluğunu üstleneceğini ifade ettik. Buna rağmen YPG-PKK’nın şantaj malzemesi olarak kullandığı DEAŞ’lıların serbest bırakmaya başlamıştır. Daha önce ilan ettiğimiz 35 kilometrelik sınıra ulaşana kadar harekâtımız sürecektir. Girdiğimiz yerlerde 1-2 milyon Suriyelinin geri dönme çalışmalarına hemen başlamak istiyorum. Türkiye teröristlerle anlaşma yapılmayacağını bilecek kadar tecrübe ve dirayet sahibidir. “

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin