‘Halk Süt’ uygulaması başladı; İBB’den 92 bin çocuğa süt

Ekrem İmamoğlu, 'Halk Süt' projesi kapsamında ilk sütleri bizzat kendisi dağıttı.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun seçim öncesi önemli vaatlerinden biri olan çocuklara yönelik süt yardımı başladı. İlk dağıtımı, minibüsün şoför koltuğuna geçen İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptı. Planlamaya göre Büyükşehir, 92 bin çocuğa her hafta 2 litre ücretsiz süt dağıtacak.

İBB, ‘Halk Süt’ projesini, ‘süt her çocuğun hakkı’ ilkesiyle 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde hayata geçirdi. İBB Gürpınar Su Ürünleri Hali’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısına katılan Ekrem İmamoğlu, dağıtım minibüsünün sürücü koltuğuna oturdu. ‘Halk Süt’ dağıtımını Beylikdüzü Gürpınar sahilinden başlatan İmamoğlu, “Birçok uygulamamızın aslında bir başlangıcı, bir modeli, bir davranış biçimi, bir simgesi. Bu ve bunun gibi projelere çok inanıyorum. Günün sonunda, bu şehirde yoksulluğun kalmaması, bizim bu dağıtımlarımıza ihtiyaç duyulmayan bir kent olmamızdır hedefimiz.” dedi.

39 İLÇENİN TAMAMINDA DAĞITIM YAPILACAK

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, bugünden başlayarak 39 ilçenin tamamında Halk Süt’ün ihtiyaç sahibi çocuklara ulaştırılacağını anlattı: “Bu aileler arasından 3-6 yaş arası çocuğu olan aileler belirlendi. İşte bu çocuklarımıza haftada 2 litre olmak üzere aylık toplam 8 litre ücretsiz süt desteği vereceğiz. Elbette süreç içerisinde ihtiyaç sahibi yeni ailelerin tespit edilmesi durumunda, onlar da uygulamaya dahil edilecek ve süt dağıtımı daha da yaygınlaştırılacak. 60 panelvan aracımız var. 120 arkadaşımız bu amaçla İstanbul’un 39 ilçesini karış karış dolaşacaklar. Proje kapsamında; 76 binden fazla ihtiyaç sahibi aileye, 92 bini aşkın çocuğa ulaşacağız ve ayda yaklaşık 750 bin litreye yakın süt dağıtacağız. Bu ise yılda 9 milyon litre süt anlamına geliyor.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin