Yaprak dökümü sırası başkanlarda

HABER ANALİZ | HASAN CÜCÜK

Süper Lig’de sezonun son virajına girdiğimiz dönemde ilginç gelişmeler devam ediyor. Aralarında Cüneyt Çakır ve Fırat Aydınus gibi tecrübeli hakemlerin bulunduğu 13 ismin MHK tarafından sözleşmelerinin sonlandırılmasını, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir’in istifası takip etti. Futbolda kaosun ayak seslerinin güçlü hissedildiği ortamda peş peşe kulüp başkanlarının istifası geldi. Göztepe, Galatasaray, Yeni Malatyaspor derken, istifa kervanına Altay başkanı da katıldı.

İSTİKRARSIZLIKTA İSTİKRAR

Türk futbolu son birkaç ayda ilginç olaylara sahne oldu. Futbolumuzun ‘istikrar’ kelimesiyle arasının olduğunu söylemek mümkün değil. Uzun yıllar, istikrarsızlıkta istikrar şiarımız oldu. Şubat ayında başlayan yayın ihalesiyle birlikte, belirsizlikler yerini kaosa bıraktı. 5 yıl öncesinin ancak üçte biri oranında gelen teklifler, federasyon tarafından kabul görmedi. Sezon sonuna hızla yaklaşılırken, yayıncı kuruluş hala belli olmadı.

Merkez Hakem Kurulu’nun (MHK) Türk futbolunun en büyük hakem markası Cüneyt Çakır’ın da aralarında bulunduğu 13 isimle sözleşmeyi iptal etmesi bir başka kaosun kapısını açtı. Dünya Kupası’nda düdük çalmaya hazırlanan Çakır, ‘erken emekli’ edilmenin şokunu yaşadı. Kararı Tahkim Kurulu’na götüren hakemlere şimdilik iyi haber, itirazın kabulüyle geldi. Karar Tahkim’den dönse bile hakemlerin bu sezon maç yönetmesi mümkün değil.

GÖKSEL GÜMÜŞDAĞ ETKİSİ

Daha ne olabilir ki? dediğimiz günlerde TFF Başkanı Nihat Özdemir’in istifası geldi. Saray’ın yakın müteahhit halkasında bulunan Özdemir’in görev süresinin bitimine daha 14 ay vardı. Kulüp başkanlarının memnun olmadığı Özdemir, istifasının adresi olarak Emine Erdoğan’ın yakın akrabası Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ’ı gösterdi. “Geldiğim günden beri yıpratıldım. Adeta yıldım. İnanın bu adamlarla asla uğraşılmaz. Bugüne kadar iyi dayandım,” diyen Özdemir bir adım daha ileri gidip, “Başakşehir Başkanı Göksel Gümüşdağ istifa sürecinde etken olmuştur. İstediğini yapmadım. Birçok yerde Fenerbahçe ve Galatasaray’ın istifamda rol oynadığı yazılsa da bunun aslı astarı yok,” itirafında bulundu. Futbolun yeni patronu haziran ayında belli olacak. Ancak seçilen başkanı ateşten gömlek bekliyor.

KULÜPLER DE DÖKÜLÜYOR

Kulüpler cephesinde ilk istifa Göztepe başkanı Mehmet Sepil’den geldi. Sepil’in istifası kulübün Rus oligark Roman Abramovich’e satılacağı iddialarının çıktığı günlere denk gelmesi ilginçti. 8 yıldır başkanlık koltuğunda oturan Mehmet Sepil, yeni yönetimin kulübü daha iyi yerlere getirmesi temennisinde bulundu. Başkanlık ve yönetim kurulu üyeliğinden istifa eden Mehmet Sepil’in yerine Murat Yazıcı geldi.

Galatasaray’ın 2021 yılı Olağan Genel Kurulu’ndan ise seçim çıktı. Geçen yılın haziran ayında büyük umutlarla göreve gelen Burak Elmas, kötü saha sonuçlarıyla eleştiri oklarının hedefi oldu. Galatasaray, küme düşme hattına yaklaşırken, tribünlerden istifa sesleri yükseldi. Fatih Terim’in gönderilmesiyle taraftarla bağları kopan Elmas yönetimine son darbe genel kurulda geldi. Burak Elmas başkanlığındaki yönetim kurulunun faaliyetleri idari yönden ibra edilmezken, mali olarak ibra edildi. İdari yönden ibra edilmeyen Burak Elmas’ın başkanlığı sonlanırken, yeni başkan 30 Nisan’da yapılacak olağanüstü genel kurulda belirlenecek. Büyük umutlarla başlayan Elmas dönemi bir yılı görmeden bitti.

EKONOMİK DURUM ZORLUYOR

İstifa eden başkanlar kervanına ligde son sırada bulunan Yeni Malatyaspor’un başkanı Adil Gevrek de katıldı. Adil Gevrek istifasının gerekçeleri arasında; CAS’ın futbolcular lehine verdiği kararlar, kurun artması ve yayın gelirlerindeki düşüşün kulübün finansal açıdan zor günlerden geçmesine neden olduğu yer aldı.

Son istifa haberi ise Altay cephesinden geldi. 6 yıldır kulüp başkanlığını yapan Özgür Ekmekçioğlu görevinden istifa ettiğini açıkladı. “Altay Spor Kulübünde altı yıldır büyük bir gururla sürdürdüğüm başkanlık görevimi, bugün itibarıyla bırakıyorum,” açıklamasıyla koltuğunu bıraktı.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin