Yandaş gazete patronlarına kesenin ağzını açan BİK, basın emekçisini aylarca bekletiyor

Basın İlan Kurumu’nun (BİK) 6 bin liralık faizsiz borç başvurularını aylarca bekletmesini CHP Milletvekili Murat Emir, Meclis gündemine getirdi.

Milyonlarca liralık resmi ve kamu ilanlarını AKP rejimine yakın gazete patronlarına dağıtan BİK, basın emekçilerinin faizsiz borç talebi için ayırdığı kaynağı ise her yıl daha da azaltıyor. Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Yandaş medya patronlarına muslukları sonuna kadar açan Basın İlan Kurumu, söz konusu basın emekçisi olunca görmezden geliyor, 6 bin TL’lik faizsiz borç başvurusu için aylarca bekletiyor.” dedi.

6 AY SIRA GELMESİNİ BEKLİYORLAR

Resmi ilanlar ile kamu kurum kuruluşlarına ait reklamların, gazete ve dergilerde yayımlanmasına aracılık eden Basın İlan Kurumunun aynı zamanda gazetecilere verilecek borç para ve yapılacak yardımlar konusunda da görevlendirildiğini hatırlatan Murat Emir, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına yazılı soru önergesi verdi.

Evrensel’de yer alan haberde, gazeteciler için ayrılan kaynağın her yıl azalıyor olmasına dikkat çeken Emir; Basın İlan Kurumunun, başvuru yapan basın emekçilerine faizsiz borç vermekle yükümlü olduğunu hatırlatarak şöyle dedi: “Bu yıl için belirlenen miktar ise 6 bin TL. Gazeteciler söz konusu borcu, 6 ile 24 ay arasında değişen sürelerle geri ödüyor. Her ay iki kez toplanan Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu da, başvuruları değerlendiriyor ve borç verilecek kişileri belirliyor. Ancak, geçtiğimiz yıllarda her kurul toplantısında 150 kadar gazeteciye bu haktan faydalanma imkanı sağlayan kurum, son aylarda bu sayıyı 50’lere kadar düşürdü. Ekonomik koşullar ve basın sektöründe yaşanan zorluklar nedeniyle gazetecilerin faizsiz borç talebinde patlama yaşanmasına rağmen, bu haktan faydalandırılan kişi sayısının düşürülmesi yığılmalara neden oluyor. Dolayısıyla, önceki senelerde başvuru yapan gazeteciler yaklaşık 1 ay beklerken, bu bekleme süreleri bugünlerde 6 aya kadar çıkmış durumda.”

YÜZDE 78’İ HÜKÜMETE YAKIN GAZETELERE

Murat Emir “Basın emekçisini görmezden gelen, 6 bin TL’lik faizsiz borç başvurusu için gazetecileri aylarca bekleten Basın İlan Kurumu, söz konusu yandaş olunca kaynaklarını seferber ediyor” diyerek 2020 yılında 416 milyon 182 bin TL tutarında dağıtılan ilan ve reklamın 186 milyon 492 bin TL’sinin ulusal yayın yapan 30 gazeteye gittiğini, bu ilanların yüzde 78’lik kısmı yani 141 milyon 932 bin TL’sinin ise hükümete yakın gazetelerin patronlarına aktarıldığını belirtti.

Emir “Milyonlarca TL değerindeki kamu kurum ilanlarının dağıtım yetkisi doğrultusunda her yıl gelirini katlayan ancak kamunun parasını yandaş gazete patronlarına dağıtmak için çaba harcayan Basın İlan Kurumunun basın emekçilerine yönelik bu tavrı, basın sektöründe ciddi rahatsızlık yaratıyor” dedi.

3 BİNDEN 2 BİNE DÜŞTÜ

2018 yılında 3 bin 784 gazeteciye 18 milyon 128 bin TL faizsiz borç veren Basın İlan Kurumunun, 2019 yılında faizsiz borç verdiği basın emekçisi sayısı 3 bin 411’e, verdiği borç miktarı da 16 milyon 339 bin TL’ye düştü. Borç verilen kişi sayısı ile miktar 2020 yılında da düşmeye devam etti. Basın İlan Kurumu, 2020 yılında 2 bin 639 gazeteciye toplam 15 milyon 323 bin TL tutarında faizsiz borç verdi.

 

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin