Yalnız Kurt üzerine…

YORUM | M. NEDİM HAZAR

Ahmet Altan bir manifesto değerinde olan savunmalarından birinde aynen şunları söylemişti: “Hapishaneden korkacağımı bekleyenlere derim ki, boşuna beklemeyin. Ben sizin korkutabileceğiniz bir adam değilim. Önümdeki birkaç yıl için arkamdaki onlarca yılı korkaklık ederek çöpe atacak biri de değilim.”

Türk televizyonlarını, hele hele iktidar cenahının yaptırdığı saçma sapan dizileri izlemeyeli yıllar olmuştur.

Geçtiğimiz Cuma günü bir dostumun ikazı ve biraz da zorlamasıyla ATV’de yayınlanan Yalnız Kurt dizisini izledim.

Enteresandır bu diziyi tam da Hablemitoğlu Cinayeti’nin zanlısı Gökhan Nuri Bozkır ile ilgili bir video çektiğim gün izlemiş oldum.

Kaderin garip cilvesine bakın ki, Nuri Bozkır sanki Yalnız Kurt dizisinden bir figür gibi çıkmıştı karşımıza.

Dizi çok sevdiğim ve bana göre muhafazakar kesimin (her ne kadar kendisini öyle görmüyor olsa da) en kaliteli sinemacılarından Osman Sınav’ın elinden çıkma.

Diğer İslamcılar gibi ucuz propaganda ve dibine kadar didaktizm dolu müsamerelerle dolu bir filmografisi yok Sınav’ın.

Ve bildiğim kadarıyla ülkede hemen her kesimin ayrıştırılıp, her alanın murdar edildiği bir dönemde, pis işlere bulaşmadan gelebilmişti bugüne kadar.

Kurtlar Vadisi fenomen dizisinin arkasındaki beyindi ama Soner Yalçın gibi sıkı Ergenekoncu bir konsept danışmanına rağmen, kendi içindeki dengeyi koruyabilen bir diziydi Kurtlar Vadisi.

Yalnız Kurt ise tam bir iktidar anlatısı kartoneti.

Hatta daha radikal bir şey söyleyeyim. Eğer ATV bazı gerçekleri ve tehlikeyi fark edip bu diziyi apar topar yayından kaldırmazsa, çok yakında bu dizinin ülke yönetiminin kimlerde olduğunun görsel kanıtı olacağını da düşünmekteyim. Konsept tam bir Ergenekon-Siyasal İslamcı işbirliği zira.

Sınav, eski bir sinema filmi hikayesini diziye evriltmiş anladığım kadarıyla.

Ancak bazı kavramları güncellemekten imtina etmiş nedense.

Yalnız Kurt'a damga vuran sahne: Babadan oğula öğüt! 'Gücünü zalime karşı mazlumları korumak için kullan' - Takvim

Dizinin ismi mesela.

Yalnız Kurt istihbarat aleminde sıklıkla kullanılan bir kavram.

Misal ekşi sözlükte 2013 yılında yapılan bir paylaşımda aynen şöyle deniliyor:

“Yalnız kurt ya da yalnız savaşçı herhangi bir emir-komuta zincirine, bir gruba ya da örgüte bağlı olmaksızın terör suçu işleyen ya da işlemeye hazırlanan kişiye denir. Örneğin 2011 yılında Norveç’te 77 kişiyi öldüren Anders Behring Breivik bu kapsama girer.”

NEDİR BU YALNIZ KURT?

Muhtemelen Osman Sınav bu tanımdan oldukça habersiz.

Dahası var.

Meşhur IŞİD de kullanıyor bu terimi.

Hem de özellikle son dönemde Yalnız Kurt denilince IŞİD militanları akla geliyor hemen.

Yalnız Kurt IŞİD’in taktiğinin ismi.

İsmi keşfeden de Yves Rotenone isimli bir istihbarat uzmanı.

Bakın şu cümleler VOA isimli haber sitesinden:

“IŞİD militanları, ‘yalnız kurt’ saldırısı hazırlığı içinde olan Batı’daki destekçilerine istihbarat örgütlerinin radarına yakalanmamaları için Hıristiyan gibi davranmalarını, sakallarını kesmelerini tavsiye ediyor.”

IŞİD, daha önce El Kaide tarafından hazırlanan el kitabından uyarladığı 58 sayfalık ‘yapılacaklar, yapılmayacaklar’ listesini internette yayınlamıştı.

Örgüt, militanlarına, elektronik posta mesajlarını kriptolu yazmaları, güvenli akıllı telefon uygulamalarını kullanmaları, tıraş losyonu sürmeleri gibi tavsiyelerde bulunuyor, Batılıların bulunduğu bir kalabalığın içinde dikkat çekmemek için neler yapmaları gerektiğini anlatıyordu.

”Yalnız Kurtlar ve Küçük Hücreler için Güvenlik ve Emniyet Kuralları” adlı 12 bölümden oluşan el kitabında yer alan tavsiyeler, birçok uzmana gülünç geliyordu aslında. Ancak kitaptaki tavsiyeler, İslamcı militanların Kasım ayında Paris’te 130 kişinin ölümüne yol açan terör saldırıları gibilerini düzenlemek için ne kadar azimli ve kararlı olduklarının bir göstergesi sayıldı.

Yalnız Kurt ne zaman başlayacak? Yalnız Kurt oyuncuları kimler, konusu ne? Osman Sınav'dan yeni dizi! İşte fragman! - Takvim

El kitabının önsözünde “zafer kazanmak isteyen yalnız kurtlar ve küçük terör hücrelerindeki kardeşlerimiz için bu mütevazı çalışmayı sunuyoruz” ifadesi yer alıyordu. Çalışmanın, cihat hazırlığı içinde olanların güvenlik ve emniyetini sağlamak amacıyla Ebu Cebele El Adem’in verdiği 30 dersten uyarlandığı yazılıydı.

El Kaide terör ağının üst düzey simalarından biri olan Ebu Cebele El Adem, Amerika’nın insansız hava araçlarıyla Pakistan’ın aşiret bölgelerine düzenlediği saldırıda 2013’te öldürülünceye kadar örgütün istihbarat şefliğini yapıyordu.

El kitabı, ”sakal bırakmamak, kamiz (erkekler için uzun tünik) giymemek, (diş temizlemek için) misvak kullanmamak, zikir kitabı taşımamak sizin iyiliğinize olacaktır” gibi tavsiyeler de içeriyordu.

Bir başka tavsiye de hacı yağı kullanılmaması, bunun yerine alkollü tıraş losyonu ya da parfüm kullanılması yönündeydi.

Militanlardan birbirleriyle işbirliği yapmaları, planladıkları saldırılar hakkındaki bilgileri çok kısıtlı tutmaları, dikkat çekmemek için camilere ve Müslümanların toplandığı yerlere gitmemeleri de isteniyordu.

Batılı istihbarat örgütleri, New York ve Washington’a 11 Eylül 2001’de yapılan terör saldırıları sonrasında özellikle köktendinci eğilim içinde olan camileri izlemeye başlamış, aktif cihatçı gruplar, destekçilerine, kendilerinden uzak durmaları çağrısında bulunmuştu.

The ISIS Lone Wolf Trigger - Kindle edition by VENTURE, NIK. Literature & Fiction Kindle eBooks @ Amazon.com.

Öte yandan batıdaki cihatçıların son zamanlarda çoğunlukla göçmenlerin yaşadığı mahallelerdeki apartman daireleri ve evlerde oluşturulan mescitlere yöneldikleri görülüyor. Paris saldırıları sonrasında Belçika, İtalya ve Almanya’daki istihbarat örgütleri, dikkatlerini bu mescitlere çevirdi ve faaliyetlerini mercek altına almaya başlamıştı.

Fransa ve İtalya dahil bazı Avrupa Birliği ülkeleri, 800 mescidin kapatılmasının yasal yollarını aramaya başladı.

YALNIZ KURT KURALLARI!

Mustafa El Iraki adı altında faaliyet gösteren IŞİD yanlısı Twitter hesabında örgütün yeni üyelerinde şu tavsiyelerde bulunmuştu:

Kural 1: İnternette ‘Bütün kafirleri öldürün’ ya da ‘kafirleri öldürmeye izin var’ gibi aramalar yapmayın. Özellikle Batı’da yaşıyorsanız ‘öldürme’ kelimesini hiç kullanmayın.

Kural 2: Hac ve hicret konusunda hiç konuşmayın. Hacca gidecek olsanız bile sağ kolunuza bile haber vermeyin.

Kural 3:IŞİD’le doğrudan savaşan bir ülkede yaşıyorsanız önlem almadığınız takdirde sosyal medyada IŞİD’den bahsetmeyin.

Kural 4: IŞİD saldırıları hakkında hiçbir zaman haber yaymayın. Saldırılardan ötürü memnun olduğunuzu yansıtmayın.

İstihbarat uzmanı Yves Rotenone, özellikle Londra başta olmak üzere Avrupa başkentlerinde bu teori üzerinde durulduğunu, saldırganların taktik kalitesini yükseltmesi durumunda Avrupa’nın ciddi sorunlarla karşılaşacağını, bu açıdan bakıldığında 2015’in belki de bir prova niteliğinde olduğunu dile getirmişti.

Supermarket terror attack: 'Isis-inspired lone wolf' dead after stabbing six people - YouTube

Osman Sınav enteresan şekilde bu kavramları alıp Ergenekon örgütüne giydiriyor ve Siyasal İslamcı iktidarın anlatısıyla (Muhtemelen MİT’in servis ettiği bölüm öyküleriyle) süsleyerek bir protagonist çıkarmaya çalışıyor.

Ve şüphesiz hem Ergenekon’un, hem de siyasal İslamcı iktidarın ortak düşmanı FETÖ üzerinden yürüyecek bu işler!

Yalnız Kurt dizisinin baş kötüsü Fethullah Gülen olacak. Zaten istihbarat dosyalarında yer alan “Dahhak” ismini şeytani karaktere vererek önemli bir ipucu gösterdi seyircisine. İklim de ortam da buna çok uygun; antagoniste vuruş serbest nasılsa!

Yazının başında Ahmet Altan’ın onurlu duruşunu hatırlatayım tekrar.

Erdoğan’ın zalim ve kötü devri son demlerini yaşarken, üstelik bu güne kadar pek çok meslektaşının aksine bu ceberutlara ruhunu teslim etmemişken Osman Sınav, böyle bir projeyle tarihe geçmesi gerçekten iç burkucu.

Son bir şey daha.

Bakınız, dün TÜİK enflasyon oranlarını açıkladı. Başta iktidar olmak üzere ülkede inanan bir kişi bile yok bu rakamlara. Çünkü Erdoğan ülkedeki her kurum gibi TÜİK’i de mundar etmiş durumda. Bu sebeple ENAG denilen bir yapı, devletten daha ciddiye alınıyor.

İşte resmi anlatı kendi havuz medyasında bu tür saçma sapan dizilerle, her türlü pisliği rejimin şeytanlaştırdığı unsurlara yıkan hukuk sisteminden sonra, dramayı da murdar ediyor hızla.

Ve bunu Osman Sınav gibi ömrünü sanat ve haysiyet üzerine inşa eden bir değerin ruhunu satın alarak yapmasıdır acı olan.

Kader çok enteresan gerçekten…

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

4 YORUMLAR

 1. Tesafüfen yazınızı okumadan önce diziyi biraz seyrettim. Fettah dediği fethullah olsa gerek. Bilinç altına işleyecekler. Fakat farkettiğim birşey oldu. Hikayeyi tersten okuyunca insanı gerçeklere götürüyor olabilir. Yani tersten okumasını bilen birisi hikayeyi doğru okumuş olur. Gerçek olup bitene götürebilir. Çünkü kimse kafadan hikaye uyduramaz. İlla ki bir yaşanmışlık var. Tek sorun bu yaşanmışlığı sanki başkası yapmış gibi göstermek. Burada aslında var olan gerçek gizli yapıları anlatırken bunun sadece öznesi değiştirilmektedir. Bu dizide uygulanan taktik bu. O zaman dizide anlatılan gizli örgütler gerçek demektir. Gerçekten gizli örgütler var demektir. Bunların iranla da ilişkileri var demek ki. Bize bunları bu dizi öğretiyor.

  • Deniz isimli okur yorumuna katılıyorum. Daha 2.bölümde örgütün İran imamını ele geçirme konu edildi. Oysa ki; bugün şeytanlaştırılan hizmet hareketinin insani faaliyet dahi göstermeyeceği tek yer İran’dır. Buradan da anlaşılıyor ki; “şahsım devletini oynatan derinler” faaliyetlerini senaryolaştırıp, özneyi fettah dahhak olarak değiştirmişler… Özetle; kişi kendinden biliyor işi!

   Yazarın Osman Sınav övgüsüne gelince, onu da yazarın edebiyatçı kimliğinin coşkun mizacıyla birleştiğinde, bir miktar absürd duruma düşebileceğinden dolayı mazur görelim. Zira aynı yazar, geçtiğimiz dönemde içimizdeki bazı konularda dahi, bazı iç uzantılar tarafından ne denli gaz ile çalışabileceğini defaatle ispatlamıştır.

   Edebiyatçı ile Gaz ilişkisi, şair ile mübalağa münasebeti gibidir. Zira Kurtlar Vadisi de ilk usturuplu bölümleri biraz da olsa bidayetten satılmışlığı perdelese de çabucak zıvanadan çıkarılıp, derin egemenlere tastamam hizmet eden bir propoganda aracıdır.

   Maalesef sağ cenahtan ruhu satılık olmayan tarafsız bir orta yol yolcusu göremedik bu süreçte. Konu sadece para ve zamanlama konusu oldu sadece…

   Zulüm zamanı tarafsızlık namussuzluktur ama ülkenin sözde sağ cenah görünümlü sanat/yazar/çizer tayfasından namussuzu bile mumla aradık!

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin