Yakup Şimşek’in kızı: “Bir kez daha gördük Allah’tan başka kimsemiz yok; olsun, O ne güzel vekildir”

Nazlı Ilıcak ve Ahmet Altan’ın tahliye olduğu davadan “örgüt üyeliği” suçundan 10 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılan ve tahliye edilmeyen Zaman Gazetesi eski Marka Pazarlama Müdürü Yakup Şimşek’in kızı ve avukatı Büşra Şimşek bugün yaşadıklarını anlattı.

Babasının duruşmada gülüşüne bile mahkeme başkanını hazmedemediğini söyleyen Büşra Şimşek, “Bir kez daha gördük ki bizim Allah’tan başka kimsemiz yok. Olsun, O ne güzel vekildir. Segbis ekranında gördüğüm babama gülümsediğim için başkan “niye gülüyosun bi sorun mu var” dedi. Gülüşümüzden bile haz edemeyen Kemal Selçuk gülüşlerimizi solduramazsın.” dedi.

İşte o paylaşım;

Yakup Şimşek: Zaman’da çalıştım ve bundan gurur duyuyorum

Zaman eski çalışanlarından Yakup Şimşek bufünkü savunmasını tutuklu olduğu Silivri Cezaevi’nden Segbis aracılığıyla yaptı. Şimşek, şunları söyledi: “Ahmet Altan’ı burada tanıdım. Kitaplarını burada okudum. Onunla aynı dosyada yargılanmaktan gurur duyuyorum. Onun gibi dünya çapında bir yazarın bu dosyada olması büyük haksızlık. Savcının mütalaası bana Cuma günü tebliğ edildi. Mütalaanın 3 yıl önceki iddianameden tek bir farkı var: İddianameyi hazırlayan savcı darbecilikten, mütalaayı hazırlayan savcı silahlı terör örgütü üyeliğinden cezalandırılmamı istiyor. Hakkımda suçlamaya alet edilen beş sözde delil var. İlki Zaman Gazetesi’nde çalışmış olmam. Ben Zaman’da çalıştım ve bundan gurur duyuyorum. Zaman Gazetesi’nin hisseleri 17-25 Aralık’tan sonra alındı. Bu kişilerin değil tutuklanması, yargılanması bile söz konusu olmadı. İkinci delil Bank Asya’da hesap. Bank Asya’nın kuruluşunu, açılışını ben mi yaptım? Bunu devlet yaptı. Üçüncü delil HTS kayıtları. Örgüt üyesi olduğu söylenen 7 kişi ile telefon kaydım varmış. İnsanlarla telefonda konuşmak ne zamandan beri suç? O 7 kişi ne zaman örgüt üyesi ilan edilmiş? Eğer bu suçsa ben bu insanlarla yalnız telefonda değil, yüz yüze de görüştüm. Dördüncü delil sözde örgütsel döküman. Beni Trabzon’da babamın evinde gözaltına aldılar. Beş tane Said Nursi’nin kitabına da el koydular gözaltına alırken. Bana ait değiller, ama zaten halen satılan kitaplar bunlar. Bu kitaplar şu an odamda. Hapishane yönetiminin izniyle içeri aldım. Beşinci delil reklam filmi: Taleplerimizi yerine getirip bir kere izleseydiniz, reklam filminde suç unsuru olacak bir şey olmadığını görecektiniz. O bebeğin 9 aylık değil, iki yaşında olduğunu görürdünüz. Örgüt suçlamasına karşı atfedilen paragraf beş satırdır. Bu çürük delilleri bir kez daha huzurunuzda reddediyorum. Beraatime ve tahliyeme karar verilmesini istiyorum. Sizlerden, merhamet değil adalet istiyoruz.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin