Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak tahliye edildi: “İçeride binlerce masum insan, çocuk var; sevinemiyorsun”

İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi, kararı ile tahliye edilen Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak cezaevinden çıkış yaptı.

23 Eylül 2016’dan bu yana tutuklu bulunan gazeteci-yazar Ahmet Altan, 1138 gün sonra cezaevinden çıktı.

Altan, Silivri Ceza İnfaz Kampüsü’nün yakınındaki dinlenme tesisinde bırakıldı. Altan’ı burada çok sayıda yakını ve arkadaşı karşıladı.

‘İçeride binlerce masun adam, çocuk var; sevinemiyorsun’

Altan çıkışta yaptığı açıklamada kendisi gibi tahliye edilmeyen Fevzi Yazıcı, Yakup Şimşek ve Tuğrul Özşengül’ü hatırlatarak, “İlk tahliye kararımı duyduğumda biraz üzüntü hissettim. Öbür çocuklar tahliye olmadılar, onlar için çok üzüldüm. İçeride binlerce masum adam var. Bu biraz üzücü tabii ki…İçeride kalan çocuklar var, sevinemiyorsun. Bu şartlarda kalmak, yolcu etmek daha iyi…” dedi.

‘Yıllarımın kaybolmasına izin vermedim’

En çok gökyüzüne bakmayı özlediğini belirten Altan, “Yıllarım kaybolmadı. Yıllarımın kaybolmasına izin vermedim. Kitaplar yazdım. Yıllarımı o kadar kaybetmem ben” ifadelerini kullandı.

NAZLI ILICAK: İÇERİDE KALANLARI UNUTMAYIN

Hakkında 1197 gün sonra tahliye kararı verilen Nazlı Ilıcak ise tutuklu bulunduğu Bakırköy Kadın Tutukevi’nden serbest bırakıldı. Nazlı Ilıcak’ın cezaevinden tahliyesi sonrası ilk sözleri ise “Cezaevinde kalanlara Allah kurtarsın diyorum, lütfen onları unutturmayın, bu infaz yasası bir an önce çıksın.” şeklinde oldu.

İşlemlerinin tamamlanmasının ardından saat 23.00 sıralarında cezaevinden çıkan Nazlı Ilıcak’ı, oğlu Mehmet Ali Ilıcak ile ağabeyi Ömer Çavuşoğlu’nun aralarında bulunduğu yakınları karşıladı. Ilıcak çıkışta, ‘İçeridekileri unutnmayın, unutturmayın’ dedi.

DAVANIN GEÇMİŞİ

Gazeteci Ahmet Altan, gazeteci Prof. Dr. Mehmet Altan ve gazeteci Nazlı Ilıcak’ın haklarında verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasının Yargıtay tarafından bozulmasının ardından yapılan yeniden yargılamada Ahmet Altan “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek yardım” suçundan 10 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı, suçun niteliği ve tutuklulukta geçirdiği süre gözetilerek tahliyesine karar verilmişti. Nazlı Ilıcak “örgüte üye olmamakla birlikte bilerek yardım” suçundan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılırken suçun niteliği ve tutuklulukta geçirdiği süre gözetilerek adli kontrolle tahliyesine karar verilmişti. Mehmet Altan’ın ise beraatine hükmedilmişti.

1 YORUM

 1. SEVGILI VE DEĞERLI AHMET ALTAN BEYEFENDİYE SARILMAK İSTERDİM…
  Sergilediği delikanlılık asla unutulmayacak..
  Cesareti, şahsiyeti, sabrı, direnci,onuru unutulmayacak…
  Geşmiş olsun ve Allah ebedi saadeti kendisine nasib etsin inşallah.
  Ahiretde ebedi bir hayatı dost gibi, komşu gibi Ahmet Altan ile geçirmek isterim.
  Hakyol daki hakim – savcılarla hiçbir mekanda olmak istemem(cennetdede..)

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin