World Press Jürisi Calvert: Suçu değil, fotoğrafçıyı ödüllendirdik

MURAT KANİ, AMSTERDAM

World Press Photo Vakfı, ‘2016 Yılın Fotoğrafı’ ödülüne, “Rus Büyükelçisi Andrey Karlov suikastinin” fotoğrafını çeken The Associated Press (AP) foto muhabiri Burhan Özbilici’yi layık gördü. World Press Photo Vakfı Jürisi Mary F. Calvert, Hollanda’nın Başkenti Amsterdam’da düzenlenen törende yaptığı konuşmada kendilerinin bu fotoğraf ile suçu değil, fotoğrafçıyı ödüllendirdiklerini söyledi.

SALDIRI ANINDA FTOĞRAF ÇEKMESİ BÜYÜK CESARET

Calvert “Ben bu fotoğrafa ödülü destekledim, çünkü bence bu fotoğraf yaşadığımız çağın nefretini, bir olay anı fotoğrafı ile özetliyor. Bu kareyi ne zaman görsem beni derinden etkiliyor. Fotoğrafçının, saldırgan silahını halen havada tutarken, fotoğraf çekmeye devam etmesi de büyük bir cesaret örneği. Bu fotoğrafı dünyada görmeyen çok az kişi vardır ve bence zamanımızın nefreti ile, Suriye, Rusya ve Amerika Birleşik Devletlerinde olanlar ile çok bağlantılı olduğunu düşünüyorum.Bence bu muazzam bir fotoğraf ve onun lehine oy kullandığım için çok mutluyum” dedi.

ÖZBİLİCİ: BAĞIMSIZ HABERCİLİK TEHLİKEDE

World Press Photo Vakfı’nın 9 kişilik seçici kurulu tarafından Hollanda’nın Amsterdam kentinden düzenlenen ödül töreninde konuşan AP foto muhabiri Burhan Özbilici, bu ödülü almaktan dolayı son derece mutlu olduğunu, Ankara’da Rus Büyükelçisi Andrey Karlov suikastını fotoğraflarken  olay anında mesleği adına sorumluluk hissettiğini anlattı. Özbilici, “Genç gazeteciler için de bu cesaret olacaktır, çünkü bağımsız habercilik bugünlerde tehlikede.” ifadelerini kullandı.

125 ÜLKEDEN 5 BİN FOTOĞRAFÇIININ 80 BİN FOTOĞRAF ARASINDAN ÖZBİLİCİ FOTOĞRAFI BİRİNCİ OLDU

Ankara’da 19 Aralıkta bir fotoğraf sergisinin açılışında Rus Büyükelçi’yi öldüren 22 yaşındaki polis memuru Mert Altıntaş’ın elinde tabancası ve işaret parmağını yukarı kaldırdığı kare, 125 ülkeden 5 bin fotoğrafçının gönderdiği 80 bin 400 fotoğraf arasından birinci seçildi. Dünya Basın Fotoğraf yarışmasında ‘Yılın Fotoğraf’ ödülünü kazanan Burhan Özbilici’ye  10 bin Euro para ödülü verildi. Jüri ayrıca  25 ülkeden 45 fotoğrafçıya sekiz kategoride daha ödül dağıttı.

14 Nisan 2017 tarihinde Başkent Amsterdam’da ki De Nieuwe Kerk’te bu seçilen resimler sergilenecek. Sergiyi  45 ülkeden 4 milyona yakın kişinin ziyaret etmesi bekleniliyor.

world press ödül

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin