WhatsApp mı, Telegram mı, Signal mi daha güvenli?

WhatsApp’ın 8 Şubat itibariyle değiştireceğini söylediği yeni kurallar ve Facebook ile veri paylaşımı yapacağı duyurusu üzerine birçok kişi endişe yaşamaya başladı. Kullanıcılar Telegram, Signal, BİP gibi farklı mesajlaşma programlarına yöneliyor. Fakat hangisinin daha güvenli olduğu tartışması devam ediyor.

Teknoloji uzmanı Ahmet Alphan Sabancı, sosyal medya hesabından bu programların hangisinin daha güvenliği olduğunu inceledi. Sabancı bunlar içinde en güvenli mesajlaşma programının Signal olduğunu söylerken Telegram’ın ise hiçbir güvenlik kriterini sağlamadığını ve uzak durulması gerektiğini belirtiyor.

Yerli olarak sunulan ve Türkcell’e ait olan BİP için Sabancı, “Mesajlarınız için uçtan uca şifreleme veya ek gizlilik özellikleri yok. Üstelik her şeyiniz sunucularında ve parola dışında bir koruma yok. Özetle Bip’i kullanmak için mantıklı hiçbir gerekçe göremiyorum.” ifadelerini kullanıyor.

İşte o açıklamalar;

“WhatsApp gizlilik sözleşmesi değişikliğinden sonra tekrar mesajlaşma uygulamalarını tartışmaya başladık. Ama ortalıkta çok fazla yanlış bilgi ve kötü tavsiye var. O yüzden bu thread ile olabildiğince hepsini temizlemeye çalışacağım.”

“Önce bir üçlü kıyas yapalım. Alttaki görseller Signal, WhatsApp ve Telegram’ın gizlilik konusundaki seviyesini özetliyor. Bariz bir şekilde Signal daha iyi.”

“Bir de şirketlerin genel durumuna bakalım. Tabloyu @sendika_org yapmış. Oldukça faydalı ve neden Telegram’ın iddia edildiği kadar güvenilir olmadığını da özetliyor.”

“Telegram’la ilgili çok fazla yanlış bilgi var. Örneğin kendilerini Rusya’ya kafa tutuyor gibi göstermeyi çok seviyorlar ama bu haberi asla konuşmazlar. https://theoutline.com/post/2348/what-isn-t-telegram-saying-about-its-connections-to-the-kremlin?zd=1&zi=4fj7rmoc

Ya da Rusya’nın Telegram yasağını durduk yere kaldırmaya nasıl ikna olduğunu.”

Telegram güvenlik anlamında çok kötü durumda

“Hepsini geçtim güvenlik anlamında Signal ile hiçbir şekilde karşılaştırılamayacak kadar kötü durumda. Uçtan uca şifreleme gizli sohbet dışında yok ve tüm konuşmalarınızın yedeği sunucularında var. Üstelik şifreleme için kullandıkları yolun ne kadar güvenli olduğu da şüpheli.”

“WhatsApp bile bu sözleşme değişimine rağmen Signal’in şifreleme protokolünü kullanıyor ve en azından görüşmelerinizi uçtan uca şifrelemeye devam ediyor. Ama bu değişimi bir süredir bekliyordum zaten. Facebook sadece parayı düşündüğü için satın alma sonrası kaçınılmazdı.”

“Signal ise her anlamda maksimum güvenlik ve gizlilik odaklı tasarlanıyor ve buna rağmen her özelliğe sahip. Bilgisayardan video görüşme bile yapabiliyorsunuz. Üstelik size dair hiçbir şey bilmiyor ve veri toplamıyor.”

‘Şu anda en iyisi Signal’

“Signal protokolü, şifreleme sistemi, her açıdan düzenli olarak test edilen ve endüstri standardı hâline gelen bir protokol. Güvenliği ve gizliliğe verdiği önemi tartışmaya açmaya bile gerek yok. Şu anda en iyisi bu.”

‘Telegram daha güvenli veya iyi demenin akıl alır bir yanı yok’

“Tüm bu örnekler varken Telegram daha güvenli veya iyi demenin akıl alır bir yanı yok. iMessage bile her şeyi uçtan uca şifrelerken Telegram gibi bunu yapmamakta ısrar eden bir uygulamayı tercih etmenin de anlamı yok.”

“WhatsApp her ne kadar mesajları güvende tutsa da gizlilik konusunda çok kötü bir duruma geldi. Üstelik az kişinin fark ettiği kimi ufak değişiklikler de durumu daha kafa karıştırıcı bir hâle getirdi.”

“Sonuç olarak eğer daha iyi bir mesajlaşma uygulaması kullanmak istiyorsanız en iyi seçenek Signal. Bu kadar basit. Eğer FB zaten her şeyimi biliyor şifreleme yeter derseniz WhatsApp yine kullanılabilir. Telegram kullanıyorsanız da hiçbir şekilde güvenli değilmiş gibi kabul edin.”

‘BİP uygulamasında durum daha kötü’

“Bu arada Bip konusuna hiç girmedim ama orada durum çok daha kötü. Mesajlarınız için uçtan uca şifreleme veya ek gizlilik özellikleri yok. Üstelik her şeyiniz sunucularında ve parola dışında bir koruma yok. Özetle Bip’i kullanmak için mantıklı hiçbir gerekçe göremiyorum.”

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin