Vuhan’daki 32 Türk tahliye ediliyor; gelenler karantinaya alınacak

Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Emin Önen, Vuhan’da yaşayan 32 Türk vatandaşının tahliyesi için işlemlere başladıklarını açıkladı. Önen, “Biz Çinli yetkililerle organize ediyoruz. Türkiye’den gelecek ambulans uçakla beraber, içinde uzman doktorların da bulunduğu uçakla beraber vatandaşlarımız Türkiye’ye gelecekler. Gelenlere de karantina uygulaması yapılacak. Belli bir karantina şartlarının uygulanacağı şüphesiz. Sevindirici tarafı herhangi bir vatandaşımızda vaka tespit edilmiş değil.” diye konuştu.

Şu ana kadar virüsten ölenların sayısı 106’ya ulaştı. Vaka sayısı 7 bine yaklaştı. Karantinaya alınanların sayısı ise 44 binden fazlı. Çin’in birçok eyaletinde büyükşehirlerde Vuhan şehrinde karantina şartları uygulanıyor. Pekin Büyükelçisi Emin Önen, şunları söyledi:

32 VATANDAŞIMIZ TAHLİYE EDİLECEK

“Otobüs ulaşımı durdurulmuş vaziyette. Şunu da ifade etmem lazım. Türkiye’de bazı sosyal medya hesaplarında çok abartılı yanlış bilgiler, halkı paniğe sevk edecek yanlış bilgiler de dolaşıyor. Biz tüm vatandaşlarımızla irtibat halindeyiz. Vuhan’da 32 vatandaşımız var. Biz de resmi girişimlerde bulunmuştuk. 32 vatandaşımızı çıkartmak için girişimlerimize başladık. Hiçbir vatandaşımızda virüsle alakalı bir durum tespit edilmedi.”

ÇİN’DE 6 BİN KAYITLI VATANDAŞIMIZ VAR

“Hem onların sağlığı, hem ülkenin sağlığı açısından belli bir prosedür uygulanacak. Çin genelinde bize kayıtlı 6 bin vatandaşımız var, diğer başkonsolosluklarımızla irtibat halindeyiz. Tüm vatandaşlarımızla irtibat halindeyiz, zaten ilan ettik numaralarımızı. Çin’e özgü sosyal medya hesaplarında chat grubu kurduk, oradan da yazıyorlar. Turizm, iş amaçlı gelen Türk vatandaşları da bize ulaşmış vaziyette. 32 vatandaşımız Wuhan’da bulunan vatandaşımız.”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin