Kızılay, Başkent Gaz’ın 8 milyon dolar bağışını Ensar’a aktarmış

Başkentgaz, yönetiminde Bilal Erdoğan'ın olduğu vakıflara milyonlarca lira aktarmış...

Kızılay’ın Başkent Gaz tarafından hesaplarına aktarılan bağış paralarını, Bilal Erdoğan’ın yönetiminde olduğu Ensar Vakfı’na aktardığı ortaya çıktı. Kızılay’a paraları aktarması için Başkent Gaz tarafından 29 aralık 2017 tarihinde dönemin Başkent Genel Müdür Vekili Asım Yüksel ve Başkent Gaz Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Torun tarafından muvaffakat verildiği belirlendi. Söz konusu muvaffakatın ardından bağış paralarının Ensar Vakfı’na aktarıldı ortaya çıktı. Kızılay daha önce de kendi bütçesinden çeşitli vakıflara para aktardığı iddiası ile gündeme gelmişti….

gazzetta9.com’da yer alan Celal Eren Çelik imzalı haberde skandal uygulama ayrıntılı olarak anlatılıyor. İşte o haberden detaylar; “Başkent tarafından Kızılay’a gönderilen belgede BAŞKENTGAZ’ın Türk Kızılay’ın hesaplarında 27.12.2017 tarihinde 8 milyon Dolar aktardığını belirtilirken yatırılan 8 milyon Dolar’ın sadece 75 bin Dolar’ının KIZILAY faaliyetlerinde kullanılmasına, geriye kalan 7 milyon 925 bin Dolar’ın ise Türk Kızılayı ile ENSAR VAKFI arasında yapılacak protokol kapsamında yurt inşaatında kullanılmasına muvafakat edildiği belirtildi.

ASIL AMAÇ ENSAR VAKFINA DESTEK!

Belgede “…Bu amçla belirtilen tutarın (7 milyon 925 bin dolar) ENSAR VAKFI hesaplarına aktarılması,ve yurt inşaatı sürecine ilişkin olarak derneğinizinhukuki,mali ve idari hiç bir sorumluluğunun olmayacağını kabul ve taahhüt ederiz” ifadelerine yer verildi…
Böylece KIZILAY üzerinden BAŞKENTGAZ’ın ENSAR VAKFI’na mali destek sağlamış olduğu da ortaya çıktı. Şimdi merak edilen ise BAŞKENTGAZ’ın neden ENSAR VAKFI’na bağışı doğrudan değil KIZILAY üzerinden yaptığı oluyor. Ama aslında bu sorunun cevabı çok basit”

VERGİDEN KAÇMANIN EN KOLAY YOLU!

“Son yapılan düzenleme ile birlikte Kızılay’a yapılan tüm bağışlar “TAMAMEN” vergiden düşebiliyor. Yani AKP’ye yakınlığı ile bilinen TORUNLAR GYO’nun satın aldığı BAŞKENT GAZ 8 milyon TL’yi önce KIZILAY’a yatırarak vergiden düşüyor. Arkasından ise paranın KIZILAY’ın hesabında 75 bin doları kalacak şekilde 7 milyon 925 bin Dolar tutarındaki kısmınının KIZILAY hesabından asıl amaçlanan yere yani ENSAR VAKFI’na aktarılması için muvafakat vermiş oluyor.”

TORUNLAR GYO VERGİ KAÇIRIYOR

“Böylece hem BAŞKENT GAZ’ın sahibi TORUNLAR GYO 8 milyon Dolar vergiden düşüyor, hem de ENSAR VAKFI’na mali kaynak aktarımı sağlamnmış oluyor. Öte yandan paranın ilk olarak aktarıldığı KIZILAY’ın tüzüğündeki tanımlanan görev ve sorumluluk alanlarında “Cami,yurt yapturmak” gibi bir görev tanımlaması bulunmuyor. Bu nedenle belgeden ENSAR VAKFI ile KIZILAY arasında yapıldığı anlaşılan “Yurt yaptırma” protokolü KIZILAY’ın görev ve sorumluluk alanı dışında kalıyor…”

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin