Venezuela’da karanlığın ardından hayat ‘resmen’ durdu: Çalışmak yok!

Ekonomik ve siyasi krizin hat safhaya ulaştığı Venezuela’da üç gündür süren elektrik kesintileri hayatı adeta durdurdu. Ülkede eğitim kurumları tatil edilirken; devlet daireleri ve özel iş yerlerinde de çalışma yapılmayacak.

Muhalefet, elektrik kesintisinden dolayı hastanelerde 18 kişinin hayatını kaybettiğini öne sürerken Sağlık Bakanlığı bu haberleri yalanladı.

Euronews’te yer alan habere göre, Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Jorge Rodriguez, Maduro’nun talimatı doğrultusunda ilkokuldan üniversiteye kadar ülkedeki tüm eğitim kurumlarının bugün tatil edildiğini açıkladı.

Fabrika ve alışveriş merkezleri gibi özel iş yerlerinde de çalışma yapılmayacağını belirten Rodriguez, ülkedeki iletişim ve internet erişimini dahi sekteye uğratan krizi aşacaklarını iddia etti.

“Elektrik kesintisi sabotaj” iddiası

Hükümet, kesintiyi ülkenin doğusundaki hidroelektrik santrali ve dağıtım merkezi Guri’ye yapılan bir sabotaj olarak değerlendiriyor.

Geçen cuma günü tüm ülkede başlayan elektrik kesintisi, başkent Caracas’ta kısmi düzeltilmeler dışında devam ediyor. Kesinti, akaryakıt istasyonlarının önünde uzun kuyruklar oluşmasına sebep oldu.

50’den fazla kişiye yağmalama gözaltısı

Başkent Caracas’ın Baruta bölgesinde bir alışveriş merkezindeki süpermarket bir grup tarafından yağmalandı. Özellikle gıda malzemelerinin yağmalandığı olay sonrası Bolivarcı Ulusal Polis (GNB) mensupları 50’den fazla kişiyi göz altına aldı.

Kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido ise mecliste “Ulusal Acil Durum” ilan etmeyi görüşecek. Guaido yaşanan elektrik kesintisiyle ilgili Caracas’ta düzenlediği basın toplantısında, askerleri Devlet Başkanı Maduro’ya destek vermeyi kesmeye çağırdı.

http://tr724.wpengine.com/venezuelada-elektrik-kesintileri-yuzunden-36-kisi-hayatini-kaybetti/

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin