Venezuela milletvekili: Maduro, Türkiye ve BAE’ne izinsiz altın sattı

Venezuela muhalefet partisi milletvekillerinden Carlos Paparoni, Amerika ve çok sayıda Batı ülkesinin gayrimeşru ilan ettiği Nicolas Maduro yönetiminin geçen yıl Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) 72 ton altın sattığını iddia etti. Paparoni, satışın muhalefetin liderliğinde olan Ulusal Meclis’in onayı olmadan yapıldığını belirtti

Amerika’nın Sesi’nde yayınlanan habere göre, Venezuela’da basın toplantısı düzenleyen muhalif siyasetçi Carlos Paparoni, 73 ton altının 23,9 tonluk kısmının bir Türk firması tarafından alındığını ileri sürdü. 27,3 tonluk bölümünü ise merkezi Abu Dabi’de bulunan Noor Capital adlı yatırım firmasının aldığını savundu Carlos Paparoni iddialarına dayanak olabilecek bir delil sunmadı.

“BİR GRAM BİLE ALTIN SATILMAMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Venezuela Ulusal Meclisi lideri Juan Guaido liderliğindeki Venezuela muhalefeti, altın satışını engellemeye çalışıyor. Muhalefet, Maduro yönetiminin altın satışını Amerika’nın rejimin diğer gelir akışını kesen yaptırımları karşısında sağlam durabilmek için kullandığı kanısında.
Muhalif siyasetçi Paparoni “Bir gram bile altın satılmaması için yoğun çaba sarf etmeye devam edeceğiz.” diyor.

Merkez Bankası verilerine göre, Venezuela’nın kasım ayı sonu itibariyle kendi ve İngiltere merkez bankalarındaki altın rezervi toplamı 132 tondu.

Venezuela Enformasyon Bakanlığı iddialara cevap vermedi. Noor Capital şirketi de geçen cuma yaptığı açıklamada, 21 Ocak’ta Venezuela merkez bankasından 3 ton altın aldığını, Venezuela’da durum yeniden istikrara kavuşuncaya kadar alım yapmayacağını belirtmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin