Kartal’da çöken binada ölenlerin sayısı 10’a çıktı

İstanbul Kartal’da dün çöken 8 katlı binanın enkazından 19 saat sonra Havva Tekgöz adlı 5 yaşındaki bir kız çocuğu sağ olarak çıkarıldı.

İstanbul Valiliği, bugün saat 19.15 itibarıyla olayda hayatını kaybedenlerin sayısının 10’a yükseldiğini açıkladı.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya ise öğleen sonra  olay yerinde yaptığı açıklamada 13 kişinin enkazdan sağ çıkarıldığını söyledi. Yaralılardan 3’ünün durumu ciddiyetini koruyor. Kayıtlara göre, zeminle birlikte 8 katlı olan binada bulunan 14 dairede 43 kişi ikamet ediyordu.

ÇEVREDEKİ 7 BİNA BOŞALTILDI

Vali Ali Yerlikaya, yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi: “Ölen 3 vatandaşımızın kimlikleri belli oldu. Komşu 7 bina boşaltıldı. Bunlardan birinin durumu farklı. Hemen enkazın yanındaki 10 katlı Yunus apartmanı. Bunun durumu risk arz ediyor. Çevre ve Şehircilik bakanlığımızın mühendisleri lazer ile bu binanın durumunu an be an kontrol altında tutuyor.

“CUMHURBAŞKANIMIZ HER FIRSTTA TAKİP EDİYOR”

Cumhurbaşkanımız bize desteklerini ve takiplerini her fırsatta eksik etmiyor. Herkesin duası burada. Başta İstanbul olmak üzere tüm ülkemize güzel haberler vermek için arama kurtarma çalışmalarına devam ediyoruz.”

Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi’nde bulunan binanın 1992 yılında 5 katlık ruhsatla inşa edildiği ve daha sonra 3 kat ilave yapıldığı tespit edildi. Vali Yerlikaya ek katların iskan izninin bulunmadığını belirtti.

Çöken bina ile ilgili yayın yasağı getirilirken Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, çökmeye ilişkin soruşturma başlattı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin