Vatikan’da yolsuzluk önlemi!

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco, yeni bir kanun çıkararak Kardinaller gibi din insanları da dahil Vatikan çalışanlarının, değeri 40 euro’yu aşan hediyeleri kabul etmesi yasaklandı.

Dün yayımlanan “kamu maliyesi yönetiminde şeffaflık” kanununa göre, 40 euro’luk hediye limiti Vatikan’da görevli herkes için geçerli olacak. Yöneticilik pozisyonundakiler içinse ek tedbirler de alınacak.

BBC’nin aktardığına göre, bu ek tedbirler arasında, yöneticilerin vergi cennetlerinde yatırım yapmasının yasaklanması da yer alıyor. “Kilise öğretilerine aykırı amaçlarla ya da sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerde hisse ya da menfaat sahibi olmamak” şartı da getiriliyor.

Kanunda bu faaliyet alanları belirtilmezken, uzmanlar bunlara silah üreticileri ya da çevreye zarar veren şirketlerin de dahil olduğunu belirtiyor.

Vatikan’da üst düzey pozisyonlarda çalışmaya başlayacak kişilerin, haklarında terör, kara para aklama ya da vergi kaçırma gibi suçlamalarla mahkumiyet ya da soruşturma olmadığını beyan etmeleri de gerekecek. Bu beyanın 2 yılda bir yenilenmesi istenecek.

Papa Francesco, görüştüğü devlet liderlerinden gelenler de dahil olmak üzere kendisine verilen hediyeleri açık artırmayla satışa çıkararak gelirini yardım kuruluşlarına bağışlıyordu.

2017’de Papa’ya hediye edilen bir Lamborghini de bu şekilde 900 bin euro’ya satılmış ve bu gelir Haiti ve Irak’ta yeniden inşa çalışmalarına ve insan kaçakçılığı kurbanı kadınlara destek veren bir vakfa devredilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin