Van’da aynı yerde ikinci çığ faciası: 33 ölü!

Van-Bahçesaray kara yolunun 33. kilometresinde bir minibüsün ve iş makinesinin üzerine düşen ve 5 kişinin hayatını kaybettiği çığ felaketinde, çığ altındaki 2 kişiyi arayan ekiplerin üzerine de çığ düştü. Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Bahçesaray’daki ikinci çığda 8 jandarma, 3 güvenlik korucusu, 3 itfaiye eri ile 9 sivil yurttaş olmak üzere 33 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

Van-Bahçesaray kara yolunda üzerine çığ düşen minibüsten olduğu değerlendirilen 2 kişiyi arama çalışmaları devam ederken ikinci çığ kurtarma ekiplerinin üzerine düştü. Yaşanan ikinci çığ felaketinde kurtarma faaliyeti yürüten ekipler araçları ile birlikte kar altında kaldı. Çığ faciasından bazı kurtarma ekibi görevlileri ve bölgeye desteğe giden vatandaşlar kendi imkanlarıyla kurtulurken, arama kurtarma çalışmalarının yoğun şekilde devam ettiği belirtildi. Kurtarma çalışmasına AFAD, UMKE ve JAK ekiplerinin yanı sıra çevre köylerden yurttaşlar da katılmıştı.

TEHLİKE DEVAM EDİYOR

Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Bahçesaray ilçesinde çığ altında kalan ekiplerdeki 25 kişinin kurtarıldığını ve hastaneye kaldırıldığını söyledi. Vali Bilmez daha sonra yaptığı açıklamada ise 8 jandarma, 3 güvenlik korucusu, 3 itfaiye eri ile 9 sivil yurttaş olmak üzere 23 kişinin yaşamını yitirdiğini söyledi.

BAKANLIK: 30 KİŞİ KURTARILDI

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada ise, Van-Bahçesaray kara yolunun 33’üncü kilometresinde dün meydana gelen ve 15 kişinin etkilendiği çığ düşmesinin ardından bölgeye arama kurtarma ekibi sevk edildiği hatırlatıldı. Bölgeye sevk edilen arama kurtarma ekiplerinin 8’i sağ, 5’i ölü olmak üzere 13 kişiyi çığ altından çıkardığına değinilen açıklamada şunlar kaydedildi: “Kayıp olan 2 vatandaşın arama kurtarma çalışmalarına bölgedeki olumsuz hava koşulları nedeniyle saat 01.00 sularında ara verildi. Arama kurtarma çalışmaları uzman personelin görüşü alınarak bugün saat 07.00 sıralarında tekrar başladı. Devam eden arama kurtarma çalışmaları sırasında bölgede tekrar bir çığ düşmesi olayı yaşandı. Bu olayda şu ana kadar 30 kişiye ulaşılırken, çığ altında olanlar için arama kurtarma çalışmaları sürüyor.”

5 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Van-Bahçesaray karayolunun 33. kilometresinde dün bir minibüsün üzerine çığ düşmüştü. Başlatılan çalışmalarda 7 kişi sağ kurtarılırken 5 cansız bedene ulaşılmıştı. Meteoroloji’dan yapılan açıklamada Doğu Anadolu’nun doğusu ile Doğu Karadeniz’in yüksek kesimlerinin dik eğime sahip ve yüksek kar örtüsü olan yerlerde çığ tehlikesi bulunduğu bildirilmişti.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin