Erdoğan talimat verdi: Başbuğ’a dava açın; bu, boru göstermeye benzemez!

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sözde ‘f.tö’nün siyasi ayağının araştırılmasıyla ilgili açıklamaları nedeniyle eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ’a tepki gösterdi. Erdoğan, Başbuğ’un son açıklamaları nedeniyle o dönemki milletvekillerinin harekete geçerek dava açmasını istedi. Erdoğan, “2009 yılında görev yapmış tüm milletvekillerine özellikle kendi grubuma sesleniyorum parlamentonun hukukunu korumak için İlker Başbuğ’a dava açılmalıdır. Bu boru göstermeye benzemez!” diye konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında konuştu. Gündeminde, “26 Haziran 2009’da askeri şahısların, askeri mahalde işlediği suçlarda dahil özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa teklifi getiriliyor. Bunu kim hazırladı? Tamamen F.TÖ ile ilgili, bu araştırılsın.” açıklamasıyla gündeme gelen İlker Başbuğ vardı. Eski Genelkurmay başkanına yüklendi.

YANLIŞ BİR UYGULAMA DÜZELTİLDİ

Tayyip Erdoğan, şöyle konuştu: “26 Haziran 2009’da askeri şahısların, askeri mahalde işlediği suçlarda dahil özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa teklifi 25 Haziran 2009 tarihinde grubu bulunan 4 partiyle gerçekleştirilmiştir. Bunlardan biri de CHP’dir. Durmuş saat bile günde iki defa doğruyu gösterebilir. CHP nasıl olmuşsa o dönem doğru bir tavır göstermiştir. Gelenlerden biri de Kılıçdaroğlu’dur. Tüm Meclis’in bu kararı desteklediğini görüyoruz. Bu düzenleme Genel Kurul’dan geçip kanunlaşmıştır. Düzenlemenin amacı darbelere zemin hazırlayan yanlış bir uygulamanın düzeltilmesidir.”

BU BORU GÖSTERMEYE BENZEMEZ!

“Suç işleyen kişinin asker kimliğinin suçunun önüne geçmesi zaten kabul edilemez. Tüm Meclis bunu desteklemiştir. Tümden kaldırdık. Zaman zaman yanlış değerlendirmeleriyle gündemi meşgul eden kendisini (İlker Başbuğ) çok iyi tanırım… 2009 yılında görev yapmış tüm milletvekillerine özellikle kendi grubuma sesleniyorum parlamentonun hukukunu korumak için süratle hepiniz dava açmalısınız. Bu boru göstermeye benzemez.”

İLKER BAŞBUĞ NE DEMİŞTİ?

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, geçen hafta katıldığı bir programda, 26 Haziran 2009’da Meclis’ten geçirilen torba yasadaki ‘asker kişilerin özel yetkili mahkemelerde yargılanması’na ilişkin maddeyi hatırlatmış ve ardından, “26 Haziran 2009’daki kanun teklifini getiren siyasiler araştırılsın. FETÖ’nün siyasi ayağı yok dersek gerçek inkar olur.” ifadelerini kullanmıştı.

1 YORUM

  1. Ates hafiften “saray”in bacasini sardi anlasilan…hoykurmeler onu gosteriyor…o zaman da o “boru”dan nasil kurtulacam diye tirmaliyordun…borucularla is tutarsan er ya da gec “boru” yu yutarsin…boru piyasasinin kanunudur bu…

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin