Vaka sayısı arttı; Bakan Fahrettin Koca’dan ‘kısırdöngü’ uyarısı

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan son verilere göre Türkiye’de 21 Temmuz itibariyle 8 bin 151 kişinin testi pozitif çıktı, 59 kişi hayatını kaybetti. Rakamlar yükselme eğiliminde. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, normalleşme sürecinin ardından yeniden tırmanışa geçen koronavirüs vakalarına ilişkin aşı uyarısı yaptı.

Fahrettin Koca, vakaların giderek artmasına ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ““Biraz daha zaman geçsin oluruz!” Ya biraz geç olursa? Günlük vaka sayısı 8.780’e kadar çıktı. Ertelemişseniz aşınızı hemen yaptırın. Aşı ve tedbirlerle sağlanacak toplumsal bağışıklığın aksi, kısır döngüdür. Salgını bitirmek için tedbirlere uyun, aşınızı olun. Ya tedbir ve aşı, ya kısır döngü!” ifadesini kullandı.

TÜRKİYE’DE SON DURUM

21 Temmuz itibariyle 8 bin 151 kişinin testi pozitif çıktı, 59 kişi hayatını kaybetti. Türkiye’de bugüne kadar yapılan aşı sayısı 39 milyon 63 bin 433’ü birinci doz, 21 milyon 279 bin 203’ü ikinci doz, 3 milyon 669 bin 529’u üçüncü doz olmak üzere 64 milyon 12 bin 165’e yükseldi.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU AŞIYA DİRENİYOR

En az bir doz aşı uygulananların oranının en yüksek olduğu 10 il sırasıyla Muğla, Çanakkale, Kırklareli, Edirne, Balıkesir, Amasya, Eskişehir, Aydın, Tekirdağ ve İzmir oldu. En az bir doz aşı yapılanların oranının en az olduğu iller ise Bitlis, Urfa, Mardin, Siirt, Diyarbakır, Muş, Batman, Bingöl, Gümüşhane ve Iğdır olarak sıralandı.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin