Tiyatro oyuncusu Turgay Yıldız vefat etti

Kalp spazmı geçiren ve hastaneye kaldırılan tiyatro uyuncusu Turgay Yıldız, hayatını kaybetti.

Paylaştığı skeçlerle geniş kitlelerce tanınan tiyatrocu Turgay Yıldız, bu sabah vefat etti. Yıldız, geçtiğimiz günlerde kalp spazmı geçirmişti.

TURGAY YILDIZ KİMDİR?

Turgay Yıldız, çeşitli tiyatrolarda oyuncu olarak görev alan, TRT Ankara Televizyonu’nda metin yazarlığı, oyunculuk, program sunuculuğu gibi görevler üstlendi.

Yıldız, 3 Mart 1965 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. 1986-87 öğretim yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro bölümünden mezun oldu. Turgay Yıldız, çeşitli tiyatrolarda oyuncu olarak görev aldı. TRT Ankara Televizyonu’nda metin yazarlığı, oyunculuk, program sunuculuğu gibi görevler üstlendi.

1994-1999 yılları arasında Flash TV’de ‘Nargile Kahvesi’, ‘Sabah Kahvesi’, ‘Bizim Bakkal’, ‘Akşam Tıraşı’, ‘Düm Teke Tek’ adlı programların yapımcılığını ve Bahadır Tokmak ile sunuculuğunu yaptı. Aynı kanalda ‘Şeytan Bunun Neresinde?’ isimli müzik programı sundu.

1997 yılında Show TV’de yayınlanan ‘Sonradan Görmeler’ adlı dizide oyunculuk yaptı. Turgay Yıldız, BRT TV’de ‘Teber ile Muteber’ adlı haftalık kabare programının yazarlık ve oyunculuğunu üstlendi.

Ege TV’de ‘İyi Egeler’ adlı programı yine Bahadır Tokmak ile birlikte sundu. TRT Ankara Televizyonunda Turgay Bostan’ın yönetmenliğinde ‘Bu Toprağın Sesi’ programında ‘Beter ile Şeker’ adlı dizinin yazarlık ve oyunculuğunu Bahadır Tokmak ile gerçekleştirdi. 2008 yılında TRT 1’de yayınlanan ‘Baba Ocağı’ dizisinde rol aldı.

TRT Ankara Televizyonu’nun hazırladığı ‘Umutla Yaşamak’ adlı çocuk sorunlarının konu edildiği programın sunuculuğunu yaptı.

10 sene TRT Ankara Radyosu’nun hazırladığı Hafta Sonu programında parodi yazarı ve seslendirme sanatçısı olarak görev aldı. Önce İstanbul Şehir Tiyatroları’nda iki sene, daha sonra Ankara Devlet Tiyatroları’nda başka isimler adı altında ve iki farklı reji ile üç sene oynadı. 2013-14 tiyatro sezonunda Alaaddin’in Sihirli Lambası adlı oyunu Erzurum Devlet Tiyatrosu tarafından sergilendi. Aynı oyun, 2014 yılından bu yana İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oynanmaktadır. Oyun üç farklı dalda ödüle layık görüldü.

Türkiye'de bu haberi engelsiz paylaşmak için aşağıdaki linki kopyalayınız👇

9 YORUMLAR

 1. İnna lillahi ve inna ileyhi raciun…
  Allah rahmet eylesin.
  Kabir nur, mekanı Cennet olsun.
  Skeçleriyle zalimlerin tarafında olmadığını belli etmişti.
  Son zamanında youtube’daki yayınlarıla tanıdık ve sevdik.
  Ailesine, sevenlerine ve Raif Abiye başsağlığı diliyorum…

 2. Güzel bir haber beklerken, vefatını öğrendik; üzüldük.
  Sevenlerini, en büyük kötülükleri anlatırken güldürmeyi başaran usta sanatçı, bu defa istemeden de olsa üzdü.
  Biz ona hakkımızı helal ettik; o da bize eder inşallah…

 3. Hangi mezhepten olduğunu bilmem, Alevimi Sünnimi anlamam.
  Allah’ı seven, Peygamberi seven, Ali’yi seven biriydi.
  Türkiye’de olsaydım, cami, cemevi farketmez, cenaze namazını kılanların arasında olmayı isterdim…G

 4. Havadaki keskin bir kömür kokusumuydu bilmem amma
  Birden garip bir duygu sardı ruhumu duyunca
  Kapandı hakkı söyleyen bir kapı daha
  Hayalimizde söyleyecek ne çok şeyin vardı oysa
  Sanatınla güldürürken düşündürürdün bizi
  Ne güzel bir insandın sen Turgay Abi

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin