Vaat var, aşı yok!

HABER İNCELEME | İLKER DOĞAN 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin üç katı kadar aşı anlaşması yapıldığını iddia etti. Vatandaşlara sabır ve sebat tavsiyesinde bulunan Koca, “Şu anda Türkiye 100 milyon doz Sinovac ile 90 milyon doz BioNtech ve 50 milyon doz da Sputnik ile anlaşma imzalamış durumdadır.” dedi. Geçtiğimiz hafta Sputnik V’in Mayıs ayı içinde Türkiye’de olacağını açıklayan Koca aşıların ne zaman geleceği konusunda yine net bir tarih vermedi.

FATURAYI CHP’YE KESTİ

Muhalefetin tavrı ve açıklamaları nedeniyle Çin’le ilişkilerin ‘hasar’ gördüğünü açıklayan Koca, aşıları göndermeyen Çin’i değil, ‘aşıların nerede olduğunu’ soran muhalefeti suçladı. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Çin’le yapılan sözleşmenin 100 milyon değil 50 milyon doz aşı için olduğu açıklamasını yalanladı. Ancak aşıların neden gönderilmediği konusuna değinmedi.

Sağlık Bakanı, bugüne kadar birçok defa ‘aşı’ vaadinde bulundu. Koca’nın önceki açıklamalarına göre Şubat ayında 50 milyon doz aşı gelmeliydi. Gelmedi! 17 Şubat’ta ise Nisan sonuna kadar 100 milyon doz aşının gelmiş olacağını açıklamıştı. Ancak bugüne kadar vaat edilen aşılar hiç gelmedi. Aylardır gelen toplam aşı miktarı sadece 28 milyon!

Türkiye’nin aşı tedariğinde sorun yaşadığı bizzat Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından itiraf edildi. Bilim Kurulu toplantısı sonrası gündeme dair değerlendirmelerde bulunan Koca, muhalefetin açıklamaları nedeniyle Çin’le ilişkilerin ‘hasar’ aldığını söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun önceki gün Çin’le 100 değil 50 milyon doz aşı için anlaşıldığı açıklamasına tepkiliydi.

ÇİN’LE İLİŞKİLERİMİZ HASAR ALDI

Fahrettin Koca, “Anlaşılan Çin ile yapılan anlaşmanın sadece ilk bölümünü esas alarak bir karalama kampanyası başlatmışlar. Çin ile iki seferde her biri 50 milyon doza karşılık gelen toplamda 100 milyon doza karşılık gelen bir anlaşma imzaladık. Bugün Çin’den aşı gelecekti nerede diye soranlar, dün Çin ile aramızdaki hassas konuları kaşıyarak ilişkilerimizi bozmaya çalışıyorlardı. Başarılı olduklarını söyleyemem ama hasar verdikleri kesin. Bugün mücadele bütünlüğü açısından susuyor olmamız edebimizdendir. Bu saldırganlığa sessiz kalacağımız anlamına gelmez. Akif’in dediği gibi, Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum? Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boynum!” dedi.

‘AŞI NEREDE?’ SORUSU CEVAPSIZ

Fahrettin Koca, bahse konu 100 milyon doz aşının neden gönderilmediğini ise açıklamadı. Zira Türkiye’ye gelen toplam aşı sayısı 28 milyon ve bunun yaklaşık 3 milyonu BioNTech. Dolayısıyla Sinovac’ın bir anlaşma varsa bunun yüzde 25’ini bile yerine getirmediği anlaşılıyor. Koca, Çin yerine muhalefete tepki göstermeyi tercih etti.

YENİ VAAT: NÜFUSUN ÜÇ KATI AŞI GELECEK

Sağlık Bakanı Koca, yeni aşı anlaşması yaptıklarını ileri sürdü. Koca, “Şu anda Türkiye 100 milyon doz Sinovac ile, 90 milyon doz Biontech ile ve 50 milyon doz da Sputnik ile anlaşma imzalamış durumdadır. Yaklaşık nüfusumuzun 3 katı kadarlık doz aşı için anlaşmalar imzalanmıştır.” ifadelerini kullandı. Ancak söz konusu aşıların ne zaman geleceği konusunda kesin bir tarih vermedi. Hangi firmanın, hangi tarihte, ne kadar aşı göndereceği açıklanmadı.

AŞI VAADİ YENİ DEĞİL!

Fahrettin Koca’nın aşı vaadi ilk değil. Koca, aylardır Türkiye’ye 50-100 milyon doz aşının geleceğini söylüyor. Koca’nın geçtiğimiz yıl aralık ayında yaptığı açıklamaya göre Şubat sonuna kadar Türkiye’ye 50 milyon doz aşı gelmesi gerekiyordu. Ancak gelmedi. Şubat ayında ise Nisan’da 100 milyon doz aşının geleceğini söyledi. O aşılar da Türkiye’ye hiç uğramadı. Bir hafta sonra ise Mayıs ayı sonuna kadar 105 milyon doz aşıya erişileceğini açıkladı. Şimdi ise 240 milyon doz aşı anlaşması yapıldığını söylüyor. Fahrettin Koca, aylardır sadece vaatlerde bulunuyor; aşıların ne zaman geleceği hala muamma.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu yazın
Lütfen isminizi girin